A szakértők előrejelzése szerint a rákos megbetegedések száma világszerte az egekbe fog szökni, ami 2050-re több millió halálos áldozatot fog követelni.
Egy új tanulmány szerint 2050-re megduplázódik a rák okozta halálesetek száma világszerte. A tanulmány előrejelzései szerint 2050-ben világszerte 18,5 millió ember fog meghalni rákban, a 2022-es 9,7 millióhoz képest.
A Queenslandi Egyetem munkatársa, Dr. Habtamu Bizuayehu vezetésével a kutatók 185 országban vizsgálták 36 típusú rákos megbetegedés előfordulását, valamint a daganatos betegségek okozta halálozások arányát, és ennek alapján vetítették előre a lehetséges jövőbeli adatokat.
A kutatók megállapították, hogy a rákos megbetegedések száma világszerte 76,6%-kal, a 2022-es 20 millióról 35,3 millióra nőhet 2050-re – írja a News Scientist.
Azt is megállapították, hogy a kevésbé fejlett országokban (az emberi fejlettségi index, Human Development Index, rövidítése: HDI alapján) 2050-re megháromszorozódhat a rákos betegségek és halálesetek aránya, a fejlettebb országokban pedig mérsékeltebb növekedés várható.
Az előrejelzések szerint 2050-ben is a tüdőrák marad a rák okozta elhalálozás vezető oka, és a 2022-es 18,7%-ról 19,2%-ra növekedhet a betegség által okozott halálesetek aránya.
A tanulmány emellett azt is megállapította, hogy a férfiak esetében valamivel nagyobb növekedés várható a rák okozta halálesetek esetében, mint a nők esetében.
A tendencia mögött a szakértők szerint valószínűleg több tényező áll, többek között a hosszabb várható élettartamot is figyelembe kell venni, mivel a rákos megbetegedések kockázata az életkorral is nő.