Mindegy, hogy télen, vagy nyáron bukkan fel a penész a lakásban, hiszen rendkívül csúnya tud lenni a fehér falon éktelenkedő sötét folt, de a nem túl esztétikus látvány mellett még nagy probléma, hogy a penész bizony árthat az egészségünknek.
Mi a penész?
A penész voltaképpen egy gombafaj, amely kint is és bent is megtalálható, a spórái szabadon szállnak. Ezek a spórák, ha a lakásban megtelepszenek és szaporodni kezdenek, akkor már egészségügyi kockázatot jelentenek az emberre nézve. Kedvez számukra a nedves, párás légtér, és természetesen valami „ennivalóra” is szükségük van, ezért például egy szekrényben megtámadják a textíliákat, a bőrből készült ruhákat, magát a szekrényt is. Ha nem teszünk ellene, a penészfolt megállíthatatlanul terjedni fog.
Milyen károsító hatással rendelkezik?
Senkinek sem tesz jót, ha penészes környezetben él, de a legveszélyeztetettebbek a gyerekek, az idősek és a gyenge immunrendszerrel rendelkező személyek, az asztmások, az allergiások és a légzési nehézséggel küszködők. A tünetek első jelei, hogy megduzzad az orr nyálkahártyája, ez pedig orrfolyáshoz vezet, köhögés is előjön, de jelentkezik szem- és bőrirritáció is. Ritkább esetben, de a penész tüdőgyulladást, lázat, nehéz légzést is okozhat.
A penész inkább télen jelenik meg?
Többnyire télen jelenik meg a penészfolt, hiszen ilyenkor a lakásokban kevesebbet szellőztetnek, és a pára is jobban lecsapódik a hideg falakon. De mégis a penészgomba inkább a melegebb időt szereti, a legjobban 15 és 37 fok közötti hőmérsékletet kedveli a legjobban.
Hogyan lehet megelőzni a penész kialakulását?
A legfontosabb és leghatásosabb módszer, ha csökkentjük lakásunkban a nedvességtartalmat. Ellenőrizzünk minden csapot, vízforrást, hogy nem-e folyik valahol a víz. Ha lehetséges minden ruhát szárítsunk a szabadban, szellőztessünk gyakran, kapcsoljuk be a ventilátort, hogy forgassa meg kissé a levegőt. Ajánlatos a ház külső szigetelése is, így a falak később hűlnek ki. A levegő ideális páratartalma 30–50 százalék, ha túl nagy a koncentrátum, akkor egy párátlanító eszköz beszerzése mindenképp jót tesz.
Mit kell tenni, ha már kialakult a penészfolt?
Itt is az első lépés, hogy alaposan ki kell szellőztetni a helyiséget, hajszárítóval, ventilátorral fújjunk levegőt a penészes foltra, hogy száradjon meg. Védőkesztyű nélkül ne érjünk hozzá a penészhez. Ha nekifogunk eltávolítani a foltot, akkor a kesztyűk használata mellett még tegyünk fel szánkra és az orrunkra egy védőmaszkot, szemünkre pedig egy védő műanyag szemüveget. Miután a takarítással végeztünk, hagyjuk, hogy száradjon meg a fal, ezután pedig ismét le kell festeni a területet, ajánlott olyan festéket használni, amely megakadályozza a penész kiújulását.
Létezik természetbarát penészeltávolító módszer?
Leggyakrabban klóros oldattal szokták eltüntetni a penészt, de sokkal környezetkímélőbb, ha ecetet használunk, hiszen ez is megöli a spórákat. Kenjük be egy ecetes ronggyal a problémás felületet, hagyjuk hatni egy óráig, majd ismét mossuk le a falat. A szódabikarbónás módszer is jó, de a legütősebb, ha az ecetet és a szódabikarbóna erejét összeadjuk.