Azoknak a gyógyszereknek, amelyeknek az agyban kell hatniuk, először a mérgek behatolását megakadályozó, úgynevezett vér-agy gáton kell átjutniuk. Német kutatóknak most sikerült egy szorongásoldóval áttörniük e gátat.
» 3 csillagjegy, akikre csak úgy árad a szerencse 2023 őszén
» A nő megváltoztatta a végrendeletét, miután megtudta, hogy a fia megcsalta a feleségét: „Azokat jutalmazza, akik megérdemlik”
» „A vőlegényem négyszer többet keres nálam, de nem hajlandó osztozni az anyagiakon”
» A férfi szerelme furcsán kezdett viselkedni, miután megszületett a gyerekük – ledöbbent, amikor megtudta az igazságot a nőről
A müncheni Max Planck Pszichiátriai Intézet kutatói egereken kísérleteztek a nemrég felfedezett szorongásoldóval, a neuropeptid S-sel (NPS). A neuropeptidek fehérjék, amelyeket az idegsejtek állítanak elő. Ulrike Schmidt pszichiáter és munkatársai azt vizsgálták, hogy az NPS bejuthat-e az orrnyálkahártyán át az agyba, és kifejtheti-e ott hatását.
A kutatóknak kísérletsorozattal sikerült láthatóvá tenniük az orron át alkalmazott NPS útját egészen a különböző agyterületek idegsejtjeiig. A hatóanyag nemcsak bekerült az agysejtekbe, hanem az NPS-receptorokhoz is sikeresen kötődött. Az NPS már az orrnyálkahártyával való érintkezést követő 30 perc elteltével elérte az egerek agyát, négy óra múlva pedig szemmel láthatóan kifejtette szorongásoldó hatását.
Az NPS pontos molekuláris hatása egyelőre nem ismert, de úgy tűnik, a hippokampusz idegsejtjei közötti jelátvitelt befolyásolja. A kutatók úgy vélik, hogy az NPS tompítja az agy érzelmi központjának bizonyos jeleit, ezáltal csökkenti a szorongást.
Az eredmények biztatóak a szorongásoldó gyógyszerek fejlesztése szempontjából – közölte Ulrike Schmidt. A szorongásoldó orrspray egyszerű használata, valamint gyors és közvetlen hatása számos szorongásos beteg – például pánikbetegek, poszttraumatikus stressz szindrómában szenvedők – számára jelenthet megváltást.
Forrás: MTI