HolotropikumOlcsó és egyszerű megoldás arra, hogyan szabaduljunk meg a fejtetűtől

Olcsó és egyszerű megoldás arra, hogyan szabaduljunk meg a fejtetűtől

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon és a Google Hírek-en!

Mindenki emlékszik arra az időszakra, amikor az iskolában rendszeresen megvizsgálták, hogy van-e fejtetünk”, vagy még rosszabb: te voltál az, akinek a fején ezek a kis fickók garázdálkodtak!

Olcsó és egyszerű megoldás arra, hogyan szabaduljunk meg a fejtetűtől

Habár a fejtetű nem veszélyes, a csípése borzalmasan viszket és a sok vakarózás miatt keletkezett bőrsérülés fertőzéseknek is otthont ad. Szerencsére, számos intézkedést tehetünk annak érdekében, hogy gyerekeink ne legyenek tetvesek, és a természetes megoldások a fertőzés súlyosbodását is megakadályozzák.

Mi a fejtetű?

A fejtetű egy kisméretű parazita, ami a fej bőrén él, és kis mennyiségű vérből táplálkozik. Szürkés-fehér színe van, és nem nagyobb egy szezámmagnál. Tojásokat rak, amiket tetűtojásnak neveznek, és ami a hajszálak gyökereihez, a fejbőrhöz közel tapad. Ez tökéletes környezet a tojások fejlődéséhez, amik 1-2 héten belül ki is kelnek. Ha már kikelt, a korpára hasonlító tojás fehér lesz, a hajgyökérhez tapadva marad, és a hajjal együtt lenő. Az égető viszketés egyrészt a tetvek mászásának eredménye, de elsődlegesen a harapásukból származó nyál és a szervezetünk közötti reakció következménye.

Jelek, amik a fejtetű jelenlétére utalnak

  • Csiklandós érzés, miszerint valami mozog a fejeden;
  • Viszkető fejbőr;
  • Alvászavar – a fejtetű éjjel a legaktívabb;
  • Kis piros dudorok vagy sebek a fejbőrön;

5 tévhit a fejtetűt illetően

1. A fejtetű repül vagy egyik emberről a másikra szökik

A fejtetűnek nincsenek szárnyai, nem tud repülni. Sapka, sál, törülköző, ruhák, fésű közös használata, közös ágyon, kanapén, szőnyegen feküdni egy fertőzöttel, a fej-fej kontaktus – a fejtetű terjedési útja.

2. A fejtetű képes az otthonodban és a ruháidon élni

Ez csak részben igaz, hiszen az érett, felnőtt tetű képes egy játékon, szőnyegen, ruhán élősködni, de csupán 1-2 nap erejéig. A tojásoknak és fiatal tetveknek vérre van szükségük a túléléshez, és azonnal elpusztulnak, ha a fejbőrről eltávolítjuk őket.

3. Egy hajszárító használata elpusztítja a fejtetveket

Sokan azt hiszik, hogy a hajszárító hője képes a tetveket elpusztítani, de az sokkal valószínűbb, hogy a hajszárítót használva csak a levegőbe repítjük őket és így csak a terjedésüket segítjük.

4. Állatok lehetnek fejtetű hordozók és terjesztők

A háziállatod nem lesz tetves, és nem fogja a gyerekedet befertőzni, és a gyerek sem fogja a háziállatot. Egy állat teste nem tudja azokat a feltételeket, sem azt a típusú hajat biztosítani, ami a tetvek túléléséhez és növekedéséhez szükséges.

5. A tetvességet a szegényes higiénia okozza

A higiéniának és tisztaságnak semmi köze ahhoz, hogy valaki tetű hordozó lesz-e vagy sem. Sőt, mi több, minél tisztább a hajad, annál könnyebben költözik bele a fejtetű. Tehát, ha a gyereked tetves, semmi szükség naponta megmosni a haját, csak azért, hogy a jövendőbeli fertőzést megelőzd.

Hogyan szabadulj meg a tetvektől?

Számtalan módszer adott arra az esetre, hogy végleg eltávolítsd a gyereked fejbőréről a fejtetűt. Nagyon fontos, hogy megkapd azt a módszert, amelyik a családod számára a legjobb.

Kereskedelemben vásárolt termékek

A kereskedelemben számos fésű, sampon, gél kapható, amely mindenféle fejtetű irtásra alkalmas kémiai szert tartalmaz egyben. Mi a hátránya? A fejtetű elleni sampon tulajdonképpen egy rovarírtószer, amely mérgező anyagokat tartalmaz. Napjainkban már több fejtetű is rezisztenciát fejlesztett ki ellenük, ezért az esetek többségében ezek a szerek haszontalannak bizonyulnak, és semmiképpen nem éri meg azt a sok pénzt kiadni rájuk.

Nedves fésülés

Ezt a módszert a tojások eltávolítására használják. Nedvesítsd be a gyereked haját és a hajgyökértől a hajvégek irányába fésüld, minden fésülés után a fésűt egy papírtörlőbe kell törölni. A papírtörlőn láthatod a tetűtojásokat. Fordíts különös figyelmet a fülek szomszédságában levő fejbőrre. Mindenképpen próbáld ki az ecetet!

Illóolajok

Egy pár tanulmány azt mutatja, hogy egyes illóolajok jó hatással vannak a fejtetvek elpusztítására. Ilyen olajok a teafa olaj, ylang ylang olaj, ánizs olaj. Ezek mind természetes alternatívák a kémiai samponokra, de mindenesetre, mielőtt gyereked fejbőrén használnád őket, kérd ki orvosod tanácsát. Vannak emberek, akik nem bírják ezeket, és a helytelen használatuk bőrsérülésekhez is vezethet.

Takarítás

Habár kicsi az esélye annak, hogy a tárgyakon a fejtetű addig megéljen, hogy mást is megfertőzzön, nem árt, ha óvatos vagy és teszel egy pár egyszerű intézkedést, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem terjednek el egyáltalán:

  • Mosd ki az ágyneműt, a ruhákat forró, szappanos vízben, és magas hőn szárítsd meg azokat.
  • Forró, szappanos vízzel tisztítsd meg a keféket, fésűket és minden kelléket, nyugodtan eldobhatod azokat, ha szükségesnek látod.
  • Porszívózd fel a szőnyeget, a padlót, bútorokat is, majd a porszívót is tisztítsd ki, vagy dobd ki a vákuum zsákot.

Ezeket a szereket sose használd

Van, aki, a petróleum, benzin vagy alkohol használatát javasolja a fejtetű és a fejtetűtojások elpusztítására. Sose tedd ezeket a gyereked fejbőrére: mérgezőek, gyúlékonyak és veszélyesek az egész családod számára.

Türelemmel és tudatosan a fejtetű kiirtható. Mondj el mindent gyermekednek a fejtetűről, és emlékeztesd, hogy ne adja oda sapkáját, sálját, fésűit másnak, azért, hogy ne terjesszék egymás között ezt a parazitát.

Legfrissebb

Hirdetés

Aktuális kedvencek

Ez is tetszeni fog

Kapcsolódó cikkek