Hogy mennyire is fontos a szervezetünk számára a B12 vitamin? Ez az egyetlen vízben oldódó vitamin, amelyet a májunk évekig képes tárolni, így szerintem nem is szükséges ennél többet mondani ezen vitamin kulcsfontosságáról. Ám ennek ellenére a dietetikusok szerint hiába a hús és tejtermékekben gazdag étrend, úgyis minden negyedik ember B12 vitaminhiánnyal küszködik a világon.
A B12 vitamin kulcsfontosságú az idegrendszerünk működése szempontjából, közrejátszik a gördülékeny emésztési folyamatokban, és támogatja a keringési rendszert, illetve a szaporítókészülékeket.
Kordában tartja a hormonháztartást, és segít a vörösvértestek termelődésében és a DNS molekulák reprodukciójában. Mindezek mellet az anyagcsere folyamatainkat is elősegíti, mivel a szénhidrátot glükózzá alakítja.
A B12 vitaminhiány lehetséges okai
A szervezetünk képtelen a B12 vitamin termelésre, ezért külső forrásból kell bevinnünk. A legtöbb ember egész egyszerűen azért szenved B12 vitaminhiányban, mert az étrendje nem kiegyensúlyozott és nem változatos.
A húsokban, halfélékben, baromfihúsokban, tojásban, és tejtermékekben mind-mind fellelhetjük, de a vegán és a vegetáriánus étrendet követőknek sem kell megijedniük, mivel az algafélék, az élesztő és a hínár is nagyobb mennyiségben tartalmaz B12 vitamint. Ám számukra különösen ajánlott a B12 vitamin étrendkiegészítőként való szedése, mert a természetes B12 vitaminforrás kissé korlátozott az étrendjük miatt.
A B12 vitaminhiány leginkább az 50-es korosztályt sújtja, mivel ebben az életkorban a gyomor kevesebb gyomorsavat termel s emiatt nehezebbé válik ezen vitamin felszívódási folyamata. A Crohn betegségben és a cöliákiában szenvedők is különösebb figyelmet kell szenteljenek ezen vitamin szintjére.
A B12 vitaminhiány tünetei
A Rush University Medical Center tanulmánya szerint a „a gyenge B12 vitamin szint az agysorvadás lehetséges kockázati tényezője lehet és hozzájárulhat a kognitív károsodáshoz”.
A B12 vitamin hiánya a következőkben is megmutatkozhat:
- Vérszegénység;
- Egyensúlyvesztés;
- Zsibbadás vagy bizsergés a karokban és a lábakban;
- Gyengeség;
- Székrekedés, hasmenés, étvágytalanság vagy puffadás;
- Idegproblémák, mint zsibbadás vagy bizsergés, izomgyengeség és járási problémák;
- Látásvesztés;
- Mentális egészségi problémák (beleértve a depressziót);
- Demencia;
- Alzheimer-kór;
- Szívbetegség;
Szerencsére ezek a tünetek mind visszafordíthatóak, ha odafigyelünk és pótoljuk a B12 vitaminhiányt.
A Nemzeti Egészségügyi Intézet a következőképp határozza meg a napi ajánlott B12 vitamin mennyiségét:
- Csecsemők és kisgyerekek 3 éves korig: 0.9 μg;
- Kisgyerekek 8 éves korig: 1.2 μg;
- 9-13 év közötti gyerekek: 1.8 μg;
- 14 évnél idősebb gyerekek: 2.4 μg;
- Állapotos nők: 2.6 μg;
- Szoptató édesanyák: 2.8 μg;
- Felnőttek: 3 μg;