Jónéhány éve lehetünk szemtanúi a szélsőséges időjárásnak, az egyre kegyetlenebb természeti katasztrófáknak, az éghajlatváltozás nyilvánvalóbb és aggasztóbb következményeinek – de bármennyire is vitatott a téma, a szükséges és sürgős intézkedések mintha csak tovább váratnának magukra.
Stephen Hawking, híres fizikus is megjósolta: a világunkat olyan veszélyek fenyegetik, amelyek véget vethetnek az emberi életnek a Földön. A NASA most megerősítette, Hawkingnak nemcsak igaza van, de az apokalipszis hamarabb bekövetkezhet, mint gondolnánk!
A híres fizikus még 2018-ban, két héttel a halála előtt tett drasztikus jóslatokat. A The Search for a New Earth című könyvében Hawking azt állította, a világunk 2600-ra egy hatalmas tűzgolyóvá válik, hacsak az emberiség sürgősen nem változtat az eddigi módszerein.
Ezt megelőzően, 2016-ban, a tudós a BBC-nek is nyilatkozott. Akkor azt állította, bár a Földünk összeomlásának esélye egy adott évben meglehetősen csekély lehet, ha minden évben folyamatosan kitart a pusztítás, „idővel ez összeadódik, és a következő ezer vagy tízezer évben szinte bizonyossá válik” – fogalmazott Hawking.
Félelmetes jóslatát a globális felmelegedés, az éghajlatváltozás és az üvegházhatás káros következményeire alapozta – a három fő bűnösként említette ezeket a tényezőket, amelyek elpusztítják a bolygónkat.
Az atomháború, a mesterséges intelligencia és a világjárványok szintén a Hawking által azonosított egzisztenciális fenyegetések közé tartoznak. A Cambridge-i Egyetem híres matematikusának világvége-jóslatai azonban most új értelmet nyertek, miután az amerikai űrügynökség alátámasztotta Hawking elméletét. A NASA ugyan nem tud pontos dátumot kitűzni a Földünk halálára, de óvva figyelmeztetett arra, hogy az eddigi tendenciákat követve, a vég jóval 2600 előtt bekövetkezhet.
„A NASA több mint 50 éve tanulmányozza szülőbolygónkat, olyan információkat szolgáltatva, amelyek közvetlenül az emberiség javát szolgálják, és olyan megfigyeléseket végezve, amelyeket csak az űrből lehet gyűjteni, és amelyek a Hawking által említett területek némelyikével foglalkoznak” – közölte a NASA szóvivője, a The Express szerint.
Az űrügynökség arra a következtetésre jutott, hogy ha nem csökkentjük jelentős mértékben az energia-fogyasztásunkat, bizonyos állatfajok a felbecsültnél sokkal hamarabb kihalhatnak, az olyan nagyvárosok, mint New York az évszázad végére jelentős károkat szenvedhetnek, teljesen felborulhat a természet egyensúlya, és ez csak néhány a súlyos következmények közül, melyeket Hawking pár száz év távlatára jósolt, de bizony jóval hamarabb megtörténhetnek.
A NASA komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy azonosítsa és enyhítse a Földünk felrobbanásához vezető fenyegetéseket. Ezen programok részét képezik az aszteroida-becsapódások vizsgálata, az éghajlatváltozások csökkentését szorgalmazó kutatások, valamint a bolygó állapotának a tanulmányozása. De minden mit sem ér, ha a helyzet alapvetően nem változik, csak rosszabbodik.