KuriózumMinden éjszaka tűzijátékot láthatunk, ha mostanában felnézünk az égre

Minden éjszaka tűzijátékot láthatunk, ha mostanában felnézünk az égre

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Érdemes lesz a következő hetek éjszakáin huzamosabb ideig kémlelni az éjszakai égboltot ugyanis a Delta Aquarid meteorvihar lenyűgöző tűzijátékot varázsol az égre.

meteoreso
Fotó: NASA

A közvélemény főleg a Perszeidák meteorrajt ismeri a legjobban, melynek szülőégitestje a 109P/Swift-Tuttle üstökös. Radiánsa a Perszeusz csillagkép területén van, maximuma augusztus 12-ről 13-ra virradó éjszakára esik, a köztudatban emiatt augusztus a hullócsillagok hónapja. A raj sok apró porszemcséből áll, melyek a földi légkörben nagy sebességük következtében felhevülnek és elégnek, a földfelszínt nem érik el.

Jó tudni azonban, hogy a kevésbé ismert Delta Aquarid meteorzápor, amelynek radiánsa a Vízöntő csillagképben van, idén ragyogásban és láthatóságban felülmúlja méltán híres társát, mivel a maximuma július 29-ére, keddre esik, amikor a Hold nem mutatkozik. Míg a Perszeidák jövetelekor, augusztus közepén telihold lesz. Csillagászok szerint zavartalan megfigyelési körülmények esetén óránként akár 15-30, a népi elnevezésében hullócsillagnak hívott meteort is felfedezhetünk. Megfigyelésükre legalkalmasabb az éjféltől hajnalig terjedő időszak, ilyenkor láthatók legnagyobb számban. További jó hír a Delta Aquarid meteorjai július 12-től augusztus 23-ig ragyogják be az éjszakákat, így rengeteg időnk van gyönyörködni a látványosságban.

Minden olyan űrből érkező kisebb követ, porszemet meteornak nevezünk, amely a Föld légkörébe érve a levegővel való súrlódás következtében gyakorlatilag elég. A meteor nem tévesztendő össze a meteorittal, ami egy kőzet, és túléli a földi légkörbe való behatolást. A túléléshez igen stabil összetétellel kell rendelkeznie, hiszen a fentiekben említett két meteorraj tagjai 150 ezer kilométer per órás sebességgel lépnek be az atmoszférába, így nagyon nagy súrlódási erő hat rájuk.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek