Egy bántalmazó kapcsolat felfoghatatlanul sok szenvedést okozhat. Mélyebb sebet ejthet rajtunk, mint akár a legélesebb kés. Nem is tudod, mennyire szerencsés vagy, ha soha nem volt ehhez fogható tapasztalatod. Vannak azonban emberek, akiknek el kell viselniük, és kénytelenek ilyen kapcsolatban élni.
A helyzet egyáltalán nem egyszerű. A legtöbben, akik bántalmazó kapcsolatban élnek, hihetetlenül nehéznek találják, hogy összecsomagoljanak, és elmenjenek. Ennek különböző okai lehetnek: van, akinek nincs hozzá bátorsága, van, aki úgy érzi, foglyul ejtették a körülmények, és van, aki egyszerűen továbbra is próbálja megőrizni a hittét, és mindennek ellenére szereti a bántalmazó felet.
Ezeknek az embereknek nagyon nehezükre esik leírni, mit is élnek át, mivel egy erőszakos kapcsolat pokla sokkal valóságosabb és sokkal szörnyűbb, mint amit szavakkal ki lehetne fejezni.
Természetesen vannak, akiknek sikerül kitörniük az ördögi körből, és képesek új életet kezdeni. De léteznek olyan helyzetek is, amikor a bántalmazott fél egyáltalán nincs tisztában a ténnyel, hogy bántalmazzák. Pontosabban, a jelek természetesen ott vannak, és egyértelműek, de ők nem akarnak hinni ezeknek. Lássuk, vajon mi lehet ennek hátterében.
A bántalmazás nem mindig jelent fizikai erőszakot
Ez a legnagyobb tévedés, amibe a legtöbben beleesnek. A kegyetlenség és az erőszak megnyilvánulását valamiért mindig kézzelfogható, fizikai dolgokhoz kötjük. De próbáljuk meg egy kicsit másképp szemlélni a dolgot.
Gondoljunk csak azokra a filmekre, amelyekben az egyik fél inkább kiabál a partnerével, és érzelmi agressziót mutat, mintsem fizikai erőszakot alkalmaz.
Igen, a fizikai erőszak megnyilvánulásai valóban borzalmasak, de a való életben (szerencsére!) csak az esetek kis százalékát képviselik.
Az érzelmileg bántalmazó kapcsolatok ennél jóval árnyaltabbak. Minden látszólag jelentéktelen sértésekkel és megjegyzésekkel kezdődik. Az áldozatok gyakran nem is figyelnek fel ezekre a dolgokra.
Ennek oka, hogy az agresszor a megtévesztés mestere, aki elhiteti áldozatával, hogy különleges kapcsolat van közöttük. Ez a különleges kapcsolat pedig a szerelem. Így jön létre az álnok hazugság, aminek révén az áldozat elhiszi, hogy szerelmes az agresszorba.
Az is érdekes, hogy sokszor még akkor sem változik semmi, ha az igazság már kiderült, és minden álarc lekerült. Mert az áldozat elhiszi, hogy mindez csak átmeneti zavartság, és hogy minden jóra fog fordulni. És minél tovább tart ez az időszak, annál több kifogást és igazolást talál a szenvedő fél saját maga és partnere számára.
Nem a te hibád!
A bántalmazó kapcsolat, amibe valaki belekényszerül, egyfajta csapda, amelyben eltorzul a valóság. Az áldozat kezdi elhinni, hogy mindaz, ami vele történik, tulajdonképpen a saját hibája, hogy ő maga kényszeríti ki a szeretett személy haragját. Ez pedig azt eredményezi, hogy tovább szenved, és reménykedik abban, hogy minden jóra fordul.
A bántalmazó fél pedig ezt is az előnyére fordítja. Az ilyen ember képes félrevezetni, és elhitetni veled, hogy hibáztál.
A szerelmi kitörésekkel tarkított erőszak nem igazi szerelem
Ez a legfurcsább dolog, ami egy bántalmazó kapcsolatban történhet, mert az egész egy hullámvasútra emlékeztet: tovább tűrsz és szenvedsz, mert elkábít a szerelem és a törődés, amit időről időre kapsz, de aztán az egész kezdődik elölről. Ezt a változatlan ciklust a legtöbb hasonló kapcsolatban megfigyelhetjük.
Minden olyan gyorsan változik, hogy egyszerűen nincs elég idő a helyzet felmérésére. Természetesen ez nem egy normális állapot. Az állandó fizikai és érzelmi stressz nyomása alatt, amelynek ki vagyunk téve ebben az ördögi körben, általában megrekedünk ezekben a kapcsolatokban. Nem vesszük észre, mennyire veszélyes is ez.
Annak érdekében, hogy valamilyen módon fenntartsa a másik félben az áldozat szerepét, az agresszor időnként kimutathatja az iránta érzett szeretetét, hogy ezzel még jobban magához láncolja őt. Ez összezavarja, és teljesen kiszolgáltatottá teszi az áldozatot.
Az erőszakra nem létezik semmilyen mentség, még akkor sem, ha az már régen történt
Ma rendkívül releváns téma a múltban történt erőszak megértése és annak igazolása valamilyen gyerekkori traumával vagy mentális betegséggel. Ami azonban talán a legkülönösebb, hogy azok az áldozatok, akik valahogy kitörnek az erőszak ördögi köréből, később mégis újra visszatérnek oda.
Mégpedig azért, mert kedvesek, megértők, és ezért hajlandók valamilyen korábban átélt traumatikus élménnyel magyarázni párjuk viselkedését. Mintha valójában nem is ő volna a hibás saját tetteiért.
Mondanunk sem kell, hogy mindez csak további manipulációhoz és szenvedéshez vezethet.
Megérdemled, hogy jobban bánjanak veled
Nagyon fontos, hogy odafigyelj a kapcsolataidra, és felismerd a bántalmazás korai jeleit. Ez nem azt jelenti, hogy folyamatosan a lehetséges csalásokon és manipulációkon kellene gondolkodnod. Egyszerűen csak meg kell értened, mennyire más lehet a szerelem fogalma.
Ha esetleg bántalmazó kapcsolatban élsz, ne félj segítséget kérni. Valószínűleg vannak olyan emberek az életedben (szülők, barátok), akik igazán szeretnek. Csak meg kell találnod a bátorságot, hogy megváltoztasd az életedet, és kilépj az áldozat szerepéből.