Spanyolországban, Portugáliában és Dél-Franciaország egyes részein váratlan és súlyos áramkimaradásokkal szembesültek április 28-án, hétfőn, ami miatt milliók maradtak áram nélkül.
Az áramszünet után 2,5 millió portugál fogyasztó számára állt helyre az áramszolgáltatás – jelentette be a Nemzeti Energiahálózat (REN) a CNN szerint. Spanyolország a keddi nap folyamán próbálja meg országszerte helyreállítani az áramszolgáltatást.
Közben új információk látnak napvilágot a példátlan áramszünet okairól. Úgy tűnik, hogy az Ibériai-félszigetet sújtó kiterjedt áramszünetet az okozta, hogy 15 gigawattnyi energia megmagyarázhatatlanul eltűnt a spanyol villamosenergia-hálózatból.
„Ilyen még soha nem történt” – mondta Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök egy hétfő késő esti sajtótájékoztatón. „Az okot még nem állapították meg a szakértők – de meg fogják állapítani” – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy egyetlen hipotézist sem vetettek el, és minden lehetséges okot vizsgálnak.
Európai tisztviselők, köztük Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke és Teresa Ribera, az Európai Bizottság alelnöke, kizárták a kibertámadás lehetőségét, bár a vizsgálatok még folynak a pontos ok megállapítására.
A spanyol kormány szóvivője a POLITICO-nak elmondta, hogy helyi idő szerint 12:33-kor 15 gigawattnyi Spanyolországban termelt áram hirtelen eltűnt, és öt másodpercig semmi nyoma nem volt a rendszerben.
A szóvivő szerint a villamosenergia-hálózatból hirtelen eltűnt energiamennyiség abban a pillanatban a teljes országos fogyasztás 60 százalékának felelt meg.
A rendelkezésre álló energia hirtelen csökkenése destabilizálta Spanyolország villamosenergia-hálózatát, amely nagymértékben összekapcsolódik a portugál hálózattal, és Franciaországon keresztül kapcsolódik Európa többi részéhez.
Eduardo Prieto, a Red Eléctrica spanyol villamosenergia-átviteli és -elosztó vállalat igazgatója hétfőn úgy fogalmazott, hogy az áramkimaradást a villamosenergia-hálózat „nagyon erős kilengése” okozta, amely „a spanyol villamosenergia-rendszer európai rendszerről való leválasztásához és az ibériai villamosenergia-hálózat összeomlásához vezetett 12 óra 38 perckor.
A kialakult helyzet érintette a tömegközlekedési hálózatokat, közlekedési lámpákat, kórházakat és fizetési rendszereket is, és eddig nem volt példa hasonlóra.
A kibertámadás gyanúja is felmerült, mivel Spanyolország ellenzi Izrael Gáza elleni háborúját és támogatja Ukrajnát az orosz agresszióval szemben, ezért a védelmi vezérkarnak alárendelt és a kiberbiztonságot felügyelő közös kibertér-parancsnokság és a Nemzeti Kriptológiai Központ vizsgálatot indított az áramkimaradás ügyében.
Sánchez miniszterelnök nyugalomra intett, elmondta, hogy az áramszolgáltatás helyreállítása országszerte a vártnál hosszabb időt vehet igénybe, ugyanakkor arra kérte az embereket, hogy ha tehetik, kedden próbáljanak meg otthonról dolgozni.
A rendőrség és a polgári csendőrség 30 ezer tagját mozgósították hétfőn országszerte, és további tartalékos egységeket helyeztek készenlétbe.