Az Alzheimer-kórt néha az okozza, hogy bizonyos fehérjék, az úgynevezett béta-amiloidok felhalmozódnak az agyban. Gyulladáshoz, agysejtek károsodásához és a szellemi képességek csökkenéséhez vezetnek. Míg az ezeket a fehérjéket célzó új kezelések reményt adnak, az Alzheimer-kór kezelése, a tünetek enyhítése összetett feladat.
A szokás, amely segíthet megelőzni a demenciát
Az egyik ígéretes megközelítés a fizikai aktivitás, például a testmozgás. A bizonyítékok arra utalnak, hogy a fizikai aktivitás megvédheti az agyat azáltal, hogy javítja a környezeti változáshoz való alkalmazkodást, csökkenti a gyulladást és javítja a véráramlást.
Egyes állatkísérletek még azt is kimutatták, hogy a testmozgás csökkentheti a káros fehérjék mennyiségét az agyban, bár az embereknél az eredmények kevésbé egyértelműek. Ez rávilágít arra, hogy további kutatásokra van szükség annak megértéséhez, hogy a sport hogyan befolyásolhatja ezeket az agyi változásokat.
A tudásbeli hiányosság áthidalása érdekében a kutatók feltárták, hogy a testmozgás és bizonyos vérjelzők hogyan kapcsolódnak a memóriához és a gondolkodási készségekhez. Ezeket az eredményeket nemrég tették közzé.
Hogyan zajlott a tanulmány?
Ez a tanulmány az enyhe kognitív károsodást és téveszmét vizsgálta fejlett módszerekkel 25 dél-koreai központban.
A résztvevőket gondosan választották ki. Több mint 1100 személyen végeztek felméréseket, beleértve a memóriateszteket, a vérvizsgálatokat és az agyvizsgálatokat. A tanulmány szigorú irányelveket követett, kizárva azokat a tényezőket, amelyek körülményei befolyásolhatják az eredményeket.
A fizikai aktivitást önbevallásos módon vagy gondozók által szolgáltatott adatok alapján mérték. A vérmintákat az agy egészségével kapcsolatos specifikus biomarkerek kimutatása során elemezték.
A kutatók olyan változókat vettek figyelembe, mint az életkor, a nem és az egészségi állapot. A statisztikai elemzést speciális szoftverrel végezték el.
Milyen következtetésekre jutottak a kutatók?
Ez a tanulmány azt vizsgálta, hogy az aktív tevékenységek hogyan kapcsolódnak az agy egészségéhez, a specifikus fehérjékhez és a gondolkodási készségekhez.
A kutatók három fő dolgot fedeztek fel. Először is, azoknál az embereknél, akik fizikailag aktívabbak voltak, alacsonyabb volt két olyan káros agyi fehérje szintje, amelyek az Alzheimer-kórhoz kapcsolódnak.
Másodszor, ezek az eredmények különösen azon idős embereknél voltak láthatóak, akiknél már kognitív problémák jelei mutatkoztak, de ők mégis rendszeresen mozogtak.
Harmadszor, a kutatók úgy vélik, hogy a fizikai aktivitás közvetlenül javíthatja az agy egészségi állapotot.
A szakértők azonban hangsúlyozták, további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy egyértelműen kimutatható legyen az, hogy a testmozgás valóban megakadályozhatja a mentális betegségek kialakulását.