Biztosan te is tapasztaltad, hogy ha huzamosabb ideig tartózkodtál kint a hidegben, vagy jéghideg víz alá tartottad a kezed, az ujjaid elzsibbadtak, és néhány pillanatig nem éreztél velük semmit. Az ehhez hasonló ujjzsibbadást néhány embernél egy úgynevezett Raynaud-szindróma is előidézheti, ami a vérkeringési zavarral függ össze.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
A Raynaud-szindróma a Föld lakosságának körülbelül 5%-át érinti. A vérerek keskenysége miatt nem jut elegendő oxigéntartalmú vér a szívtől a végtagok felé, ezért a kezekben és a lábfejekben csökkent vérkeringés jelentkezik.
A Raynaud-szindrómát sokszor hozzák összefüggésbe más betegségekkel is, mint például a lupusszal, vagy a kéztőalagút szindrómával, de sok esetben, függetlenül ezektől, önállóan jelentkezik.
A Raynaud-szindrómának két típusát különböztetjük meg. Az egyik a Raynaud-kór, mely kevésbé komoly, és oka egyelőre ismeretlen, és a Raynaud-jelenség, ami már eléggé súlyos problémákat okoz, és sokszor összefüggésben áll más, a háttérben meghúzódó betegséggel.
A Raynaud-szindróma legtöbb esetben a kézujjakat és a lábujjakat érinti, de olykor a fülek, az orr a száj vagy akár a mellbimbó területein is észrevehetjük a tüneteket.
De mi is a legszembetűnőbb tünete?
A szegényebb vérellátás miatt a bőr először kifehéredik, majd belilul. Ez idő alatt zsibogást és hideg érzetet érzünk. Mikor újra folyik a vér az érintett területek vérereiben, akkor a bőr visszanyeri eredeti színét és elkezd melegedni. Ennek a folyamatnak a lecsengése általában 15 perc.
Az előbb említett Raynaud-jelenség viszont ennél sokkal súlyosabb problémákat okoz. A huzamosabb ideig vérellátás nélküli területen a szövetek megkeményednek, ami akár az ujjak elhalásához is vezethetnek.
Mi válthatja ki a Raynaud-szindrómát?
Mivel egyelőre még nincs a szindrómának ellenszere, ezért a legtöbb, amit tehetünk a megelőzés! Legtöbbször külső faktorok, vagy az életvitel is előidézheti a Raynaud kialakulását:
Alacsony hőmérséklet
Ez leginkább a hideg hőmérsékleti körülmények között dolgozókat érinti. A hideg miatt a végtagok ereiben érgörcs alakul ki, ami lelassítja a vérkeringést, ezért kevesebb vér szállítódik. Ha tehetjük, kerüljük a hideg vízben való mosogatást, a hideg italok hosszas kézbentartását, és ha télen kimegyünk a hidegbe viseljünk kesztyűt.
Stressz és szorongás
A stressz minden rosszat képes előidézni, és ez nincs másként a Raynaud-szindrómával sem. Próbáljunk ki többféle stresszoldó technikát, például jógát, meditációt vagy csak sétáljunk egyet.
Dohányzás
A nikotin bizonyítottan növeli a Raynaud-szindróma kialakulásának kockázatát
Bizonyos gyógyszerek
Azok a gyógykészítmények, melyek összeszűkítik a vérereket kiválthatják a Raynaud-szindrómát. Ilyenek lehetnek egyes fogamzásgátlók, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, fejfájás-csillapítók.
Kéz- és lábsérülések
Egy-egy régebbi sérülés is elegendő lehet ahhoz, hogy a végtagok ne kapjanak megfelelő vérellátást.