HolotropikumGusztustalan albérlő a belekben? Amit a bélférgességről tudni kell!

Gusztustalan albérlő a belekben? Amit a bélférgességről tudni kell!

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon és a Google Hírek-en!

A nem megfelelő higiéniai feltételek nagymértékben megnövelik a szervezet mikroorganizmusokkal való fertőződés esélyét, így többek között a parazitás megbetegedések előfordulását is. A parazitás megbetegedésektől való megszabadulás nem mindig egyszerű, hiszen gyakori a családtagok általi újrafertőződés.

belfereg

Ezt leginkább kisgyermekes családok esetében észlelhetjük ahol a testvérek gyakran ugyanolyan parazitával fertőződnek és újrafertőződnek, mivel a gyerekek nem minden esetben tudatosítják a kézmosás vagy más higiéniai intézkedések fontosságát.

A bélférgesség egyik gyakori formája a Taenia solium nevezetű parazitával történő fertőzöttség.

Hogyan került belém?

A Taeniaval való fertőződés oka a higiéniai szabályok nem megfelelő betartása. Az élelmek nem megfelelő elkészítése, a mosatlan kéz, a nem megfelelően hő kezelt élelmiszerek, vagy nem ellenőrzött állati termékek fogyasztása mind rizikófaktor lehet. A pántlika alakú szalagféreg nem hiába kapta nevét, hiszen hosszúsága elérheti a 6 métert is. Legkedveltebb lakóhelye az ember vékonybele, ahol a számára ideális feltételek adottak a növekedéshez és szaporodáshoz.

A tünetmentes periódusban az ember nem is sejti, hogy gyomor-bélrendszerében milyen gusztustalan albérlő garázdálkodik. Az emberi szervezet fertőződhet a Tenia soliummal a fertőzött disznóhús fogyasztása által, illetve a Taenie saginata nevezetű parazitával is, ami a marhahús által kerülhet a szervezetbe. Amint a fent említett információból kitűnik ezen háziállatok, mint intermedier közvetítő gazdaállatok a paraziták számára. A disznó vagy a marha taenia tojással fertőzött takarmány fogyasztása által betegedik meg. A parazita innen betokosodott formában az állatok izomszövetébe bújik meg és marad életképes.

Az ember ezen állatok húsának fogyasztásával fertőződik, természetesen csak abban az esetben, ha a hús nem megfelelően van elkészítve. A félkész vagy véres hús elfogyasztása nagymértékben növeli annak a kockázatát, hogy a betokozódott parazita az ember gyomor-bélrendszerébe kerüljön. A bélrendszerben aztán kifejlődik a bélféreg felnőtt formája, amely gyakran több száz szalagszerű képletből áll és szaporodása által egy alkalommal akár több tízezer tojást is rakhat. A kezeletlen esetben a szalagféreg akár 10 évig is elélhet a gazdaszervezetben súlyos elváltozásokat okozva.

hasgorcs-es-rosszullet

Melyek a bélférgesség tünetei?

A tünetek változatosak lehetnek a tünetmentességtől az enyhe tüneteken át a súlyos panaszokig. Ez egyénileg változik és összefüggésben van a fertőződött személy immunitásával. Az enyhe tünetek esetén csak egy gyomor-bélrendszeri diszkonfort érzés jelentkezik, esetleg túlzott nyálelválasztás. A tünetek súlyosbodását jelzi a hónapokon át tartó étvágytalanság, fogyás, émelygés, hányinger, hányás, fejfájás, zavart állapot, koncentrációhiány, vagy szédülés. Ezek a tünetek egyrészt a parazita jelenlétének, illetve az által termelt toxinoknak tudhatók be.

A méteres hosszúságúra nőtt bélférgek elzárhatják a beleket és bélcsavarodáshoz vezethetnek. A gyanútlan gazda, ha székletében szalagféreg darabkát lát azt hiheti, hogy megszabadult tőle, azonban ez nem mindig van így. A bélféreg okos módon a „scolexnek” nevezett feji résszel belefúrja magár a bélfalba és horog illetve tapadó részével szorosan odarögzül. Ha valamelyik szelvénye leválik, az még nem vezet a parazita elpusztulásához, mivel a feji részből kiindulva egy pár hónap alatt újranőhet a szalag alakú testrész.

És hogy mi a teendő, arról következő bejegyzésünkben olvashatsz itt: A parazitaűzés 5 természetes módja

Legfrissebb

Hirdetés

Aktuális kedvencek

Ez is tetszeni fog

Kapcsolódó cikkek