Mennyire veszélyes a házipor és hogyan lehet megszabadulni tőle minél hatékonyabban?
A por egy olyan kellemetlen probléma, amitől igen nehéz végérvényesen megszabadulni. Bármilyen gyakran takarítunk is, úgyis felüti a fejét a sarkakban, bútorokon, ágyrácson, fürdőszoba bútorokon is.
Sokan úgy gondolják, hogy a por nagy része az elhalt hámsejtekből származik, az igazság azonban az, hogy ezek zuhanyozáskor lejönnek rólunk, ezért nem ők a fő bűnösök. A lakásban lévő porszemcsék körülbelül kétharmada kívülről származik, legnagyobb részt a cipőnkkel hordjuk be.
Egy másik kiváló porforrás a nyitott ablak és ajtó, amelyen keresztül könnyen bejut az utcai por, a pollen, sőt az elhullott rovardarabkák is.
Nem minden por természetes anyag, a külső porszemcsékben apró műanyagdarabok, toxikus anyagok és egyéb szennyeződések keveréke is megtalálható.
A lakásban képződő por általában rendkívül finom részecskékből áll, például bőrsejtekből, szőrből, pollenből, szennyeződésekből, háziállat szőrből, valamint ruházati vagy textilbútorokból származó szálakból.
A porallergiások esetében általában olyan mellékhatások jelentkeznek, amelyek megegyeznek a megfázás tüneteivel: köhögés, tüsszögés és könnyező, viszkető szem. A poros környezet súlyosbíthatja a már meglévő állapotot, például az asztmát. Nagyobb kockázatnak vannak kitéve azok, akik sok időt töltenek zárt térben, például a kisgyermekek és az idősek.
Az arra hajlamosak szervezete fokozottan reagál a kutyaszőrre, a penészgombára és a porban található pollenre, de allergiás reakciót válthat ki a poratka is. A poratkák bőrmaradványokkal táplálkoznak, megtalálhatók a szőnyegekben, a párnákon és mindenhol, ahol por gyűlik össze.
Hogyan portalanítsunk a leghatékonyabban?
Az első és legfontosabb lépés az, hogy be kell fektessünk egy minőségi porszívóba, és naponta porszívózzuk ki a szőnyeget. A padlót legalább hetente egyszer tanácsos felseperni és feltörölni.
A bútorokat, kárpitokat is ajánlott rendszeresen porszívózni, mert ezekben nagyon könnyen megáll a por. A szilárd felületeket rendszeresen le kell törölni mikroszálas kendővel vagy nedves törölközővel, hogy a por hozzá tapadjon az anyaghoz, és ne szálljon vissza a fára.
Az ágyneműt legalább hetente egyszer kell cserélni, ajánlott legalább 60 fokon mosni. A ház minden bejáratához tegyünk lábtörlőket, hogy mielőtt belépnénk a lakásba, meg tudjunk szabadulni a por, és pollen nagyrészétől.