A szervezet különféle gyomornedveket választ ki, hogy megeméssze a különböző élelmiszercsoportokat – a húst és az állati eredetű fehérjéket, a kenyeret és más lisztalapú élelmiszereket, stb. Ha az ételkombinációk helytelenek, ezek a gyomornedvek kölcsönösen semlegesítik egymást, és az elfogyasztott étel hosszabb ideig marad a gyomorban és a vékonybélben.
Így az étel valójában emésztetlenül erjed a szervezetünkben, ahelyett, hogy hasznosítanánk a benne lévő tápanyagokat, és ez hatással lehet az egészségünkre. Ezért jelentkeznek a különböző emésztési zavarok – puffadás, görcsök, gyomorfájdalom, gyomorégés.
A kényelmetlenséget csökkenthetjük az ételek körültekintő fogyasztásával, vagy azzal, ha bizonyos élelmiszereket teljesen kizárunk a mindennapi étrendünkből.
Szakértők szerint a gyomorhurut, a gyomornyálkahártya gyulladásának egyik leggyakoribb oka, számos tényező miatt bekövetkezhet. Ezek közül a leggyakoribbak: a túlzott alkoholfogyasztás, gyulladáscsökkentők, például aszpirin vagy ibuprofen hosszú távú szedése, bakteriális fertőzések (Helicobacter Pylori vagy Candida), stressz és mentális feszültség, alvászavarok, de a túlzottan fűszeres ételek valamint néhány kifejezetten egészségtelen étel fogyasztása is közrejátszhatnak.
A főétkezések közötti nassolás, az, ha kapkodva eszünk, vagy túl sok koffeintartalmú terméket fogyasztunk, mind stimulálják a gyomor savszekrécióját, irritálják a gyulladt területeket és növelik a stresszhormonok szintjét. A gyomorhurutban szenvedőknél leggyakrabban tapasztalt tünet a hasfájás, de más tünetek is jelentkezhetnek: emésztési zavar, puffadás, hányinger, hányás vagy gyomorégés.
Ha a hányásban vagy a székletben vérnyomok vannak, az gyomorvérzésre utalhat, és ez azt jelzi, hogy a gyomorhurut súlyosbodhatott, és fekélyről lehet szó. Bármelyik tünetet is tapasztaljuk a felsoroltak közül, nagyon fontos, hogy szakorvoshoz forduljunk, hogy megállapítsa, hogy gyomorhurutról vagy fekélyről van-e szó.
A diéta elengedhetetlen a gyomorhurut kezelésében.
„Vannak olyan ételek, amelyeket óvatosan kell fogyasztanunk, de olyanok is, amelyeket teljes mértékben el kell kerülnünk.” – magyarázza Daniela Stan háziorvos.
Ezeket az ételeket kell kerülni
Általánosságban elmondható, hogy gyomorhurut esetén célszerű elkerülni vagy óvatosan fogyasztani minden erős ízű ételt, legyen az édes, fűszeres vagy keserű. A legjobb enyhe, kiegyensúlyozott ízű ételeket fogyasztani:
A nyers zöldségeket (saláták, retek, stb.) a gyomor toleranciája mértékében kell fogyasztani: ha észrevesszük, hogy egy bizonyos zöldség vagy gyümölcs hatására túl sok gyomorsav termelődik, meg kell próbálnunk kerülni.
A hüvelyeseket (babot, csicseriborsót, lencsét) amennyiben lehet, kerülni kell. A jeges, hideg, vagy túl forró italokat is kerülni kell.
Ezeket az ételeket kell teljesen kiiktatnunk az étrendünkből:
- Alkohol
- Cukor és édességek (fagylalt, csokoládé, lekvár, cukorka stb.)
- Cigaretta
- Szintetikus élelmiszer-adalékanyagokat tartalmazó élelmiszerek
- Erős fűszerek, amik irritálják a gyomor nyálkahártyáját: bors, gyömbér, chili, cury
- Szénsavas üdítők, amiknek nagyon savas a pH-ja, és káros hatással vannak a gyomorra
- Ecet, savanyított levesek, húsleves, sültek, zsírok, meleg kenyér vagy pékáruk (amik frissen kerültek ki a sütőből).
Tolerált ételek:
A lúgosító italok csökkentik a savasságot, így enyhíthetik a gyomorhurut tüneteit. Ilyen például a káposztalé, a krumpli, cékla, répa, uborka és a csalán leve is.
A leveles zöldekből kinyert levek szintén elősegíthetik a gyomor nyálkahártyájának regenerálódását. Ilyen például a zöld árpa szárából, zeller leveléből, petrezselyemből származó lé. A klorofill nyugtató, gyulladáscsökkentő hatású, és elősegíti a gyomor nyálkahártyájának regenerálódását.
Úgynevezett „hűsítő” hatású ételek, amelyek enyhítik a gyomorfájást és a gyomorégést: a tej, joghurt és a tejföl.
Hűsítő hatású fűszerek: menta, édeskömény, koriander, kömény.
„Ugyanakkor célszerű beiktatni az étrendbe a lestyánt, kaprot, tárkonyt, petrezselymet, kakukkfüvet, nyers káposztát, zellert, sárgarépát, szárított barackot, gabonacsírákat, ribizlit és gesztenyét. A gyomorhurutban szenvedők fogyaszthatnak emellett leveseket, zöldségleveseket, sült vagy főtt zöldségeket, a lehető legtöbb gabonafélét, tejet, joghurtot, kompótokat.” – mondja a háziorvos, hozzátéve, hogy gyomorproblémák esetén mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni.
Forrás: adevarul.ro