AktuálisAz EU vezetői Európa fegyverkezési tervét szorgalmazzák, miután az USA Oroszország mellé...

Az EU vezetői Európa fegyverkezési tervét szorgalmazzák, miután az USA Oroszország mellé állt: „Ez egyértelmű és valós veszély”

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Miután az Egyesült Államok és Oroszország elnöke privát találkozót tartott, amelynek egyre nyilvánvalóbb eredménye, hogy Trump Putyin oldalára állt, az európai vezetők úgy döntöttek, zöld utat kell adni a kontinens védelmét szolgáló fegyverkezési tervnek. Az Európai Unió legutóbbi, sürgősségi ülésének kiemelkedő témája Európa és Ukrajna biztonságának a növelése volt.

„Eltökélt szándékunk, hogy többet, jobban és gyorsabban fektessünk be. Párizstól Londonon át Brüsszelig megmutattuk, hogy hajlandóak és képesek vagyunk fokozni közös erőfeszítéseinket és hatékonyan koordinálni. Tény, hogy Európa egyértelmű és valós veszéllyel néz szembe. Ezért terjesztettük elő az ’Európa újjáélesztése’ című [fegyverkezési] tervet” – nyilatkozta a brüsszeli gyűlésen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A terv keretében mintegy 800 milliárd eurót mozgósítanak Európa védelmi képességeinek megerősítésére.

„Tekintettel a fenyegetésre és az ukrajnai eseményeken túlmenően, növelnünk kell védelmi képességeinket, és a következő években autonóm védelmi képességeket kell kiépítenünk az európaiak számára. A tagállamok pedig rövid távon, azonnal, a legjobb piaci árfolyamon jutnak hozzá a felszerelésekre szánt forrásokhoz” – egészítette ki Emmanuel Macron, francia államfő.

A találkozón jelen lévő Volodimir Zelenszkijt az Európai Bizottság vezetője és az Európai Tanács elnöke is üdvözölte. Kihasználva az alkalmat, az ukrán elnök így nyilatkozott: „szeretnék köszönetet mondani minden európai vezetőnek, amiért ilyen határozottan támogatják Ukrajnát. Az egész háborús időszak alatt és a múlt héten [a Trumppal való heves vita után] Önök végig mellettünk álltak” – fogalmazott Zelenszkij.

Orbán Viktor, magyar miniszterelnök, aki szintén jelen volt a tárgyaláson, úgy beszélt, mint Putyin, és az EU-t hibáztatja, amiért az USA elfordult tőle. Az európai tömb egységét megkérdőjelezve, a miniszterelnök nem értett egyet az unió Kijev támogatásáról szóló nyilatkozatával.

„Az Európai Unió most elszigetelte magát az Egyesült Államoktól, elszigetelte magát Kínától a kereskedelmi háború miatt, és elszigetelte magát Oroszországtól a szankciós politika miatt. De ha itt valaki elszigetelődött, akkor az az Európai Unió maga, mert Magyarországnak mindhárom irányban jó a kapcsolata” – hangoztatta Orbán Viktor.

Tény, hogy mióta Amerika felfüggesztette az Ukrajnának nyújtott összes katonai segélyt, beleértve az amerikai hírszerzés által nyújtott támogatást is, amely magában foglalta a kémszatellitek adatait az orosz erők mozgásáról a frontvonalon, az ukrán államfőre és Európára is egyre nagyobb nyomás nehezedik. Ennek kapcsán felmerült a kérdés, miszerint az európai hírszerző szolgálatok képesek lesznek-e helyettesíteni az óceánon túliakat. „Ez egy kiváló kérdés. Igen, vannak hírszerzési erőforrásaink. Ezt az előnyt felajánljuk az ukránoknak” – adott választ Sébastien Lecornu, francia védelmi miniszter.

Franciaország és az Egyesült Királyság kész békefenntartókat küldeni Ukrajnába egy megállapodás után. Ez azonban az európai országok közvetlen háborúját jelentené Oroszország ellen – fenyegetőzött Putyin külügyminisztere.

„Ez, még egyszer hangsúlyozom, nem egy hibrid bevonulást jelentene, hanem a NATO-országok közvetlen, hivatalos és burkolt bevonulását az Orosz Föderáció elleni háborúba. Ezt nem lehet megengedni. Különösen annak fényében, hogy Macron tegnap dühösen kijelentette, hogy Oroszország fenyegetést jelent Európára. Ha fenyegetést jelent, akkor csapatokkal kell fellépni a fenyegetés ellen” – nyomatékosított Szergej Lavrov.

A francia államfő közben kijelentette, hogy Franciaország nyitott arra, hogy megvitassa a nukleáris arzenálja által nyújtott védelem kiterjesztését az európai partnerekre – ez újabb jele annak, hogy az aggodalmak mélyen gyökereznek. És ez az üzenet Moszkvának sem tetszik.

„Már van ilyen nukleáris retorika, ilyen igény a nukleáris arzenál vezetésére Európában, vagyis ez egy nagyon-nagyon konfrontatív nyilatkozat” – véleményezte Macron szavait Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin szóvivője.

Eközben Ukrajna és az Egyesült Államok küldöttségei újrakezdték a tárgyalásokat a ritka ásványi anyagok kitermeléséről szóló megállapodásról. Kijevi kormányzati források szerint pedig a két ország képviselői kedden a szaúd-arábiai Rijádban találkoznak, ugyanazon a helyszínen, ahol korábban Putyin és Trump tárgyaltak zárt ajtók mögött Ukrajnáról, Zelenszkij jelenléte nélkül.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek