Római tudósok mutatták be az első tapintás érzésével rendelkező bionikus kart, amit már nem csak laboratóriumi körülmények között lehet használni.
» Ha igazán elégedett akarsz lenni az életben, mondj búcsút ennek a 11 viselkedésnek
» A nő talált egy üzenetet a férje zsebében a férfi temetésén, ami megváltoztatta az életét
» A híres orvos figyelmeztet: „Minden ember, akinek rossz gondolatai vannak, fizetni fog. A gyűlölet a lét rákja”
» A nő arra kéri felnőtt lányát, hogy fizesse a lakbér és a számlák felét – a lánya frappáns választ adott
Almerina Mascarello, aki az igen értékes szerkezetet kapta, egy balesetben veszítette el a bal kézfejét még 25 évvel ezelőtt, elmondása szerint a bionikus kar segítségével olyan, mintha visszakapta volna azt.
2014-ben ugyanez a nemzetközi cég már létrehozott egy hasonló csúcstechnológiás kart, de szenzorjai és a technikai hátterének mérete miatt lehetetlen volt a labor területein kívül használni. Mára ezt a technológiát egy hátizsákméretűre kicsinyítették, így lehetővé téve a mobilitását.
A kar megalkotásába olasz, svájci és német mérnököket, neurológusokat, sebészeket, és robottechnikai specialistákat is bevontak.
De hogyan is működik?
A protéziskar szenzorjai információkat gyűjtve képesek megállapítani, hogy az adott tárgy puha vagy kemény. Ez az információ közvetlen összeköttetéssel a hátizsákméretű számítógép-vezérelt központba kerül, ami átalakítja olyan jelekké, amit az agy is képes megérteni. Ezek az átalakított jelek apró elektródák segítségével jutnak el Almerina agyához, melyek a felsőkar idegszálaihoz vannak kötve.
Tesztek során Almerina bekötött szemmel is képes volt megállapítani, hogy puha vagy épp kemény tárgyat tart a „kezében”.
„Spontán érzés, tisztára olyan, mintha a saját kezemmel fognám meg a dolgokat. Végre a nehéznek tűnő feladatokat is el tudom végezni, mint az öltözködés, cipőfelhúzás – tudom, jelentéktelen dolgoknak tűnnek, de ettől érzem magam teljesnek.”
Ennek ellenére rengeteg időnek kell eltelnie, hogy az intelligens robotkar jobb legyen, mint az emberi kar, viszont a csapat hiszi, hogy kitartó munka árán, még ezt is elérhetik.
Prof. Paolo Rossini idegsebész elmondta: „Ha egyszer megtanulod, hogyan is irányítsd a robotkart az agyad segítségével, sokkal komplexebb mozdulatokat is képes leszel elvégezni, mint egy normális emberi karral.”
Almerina hat hónapig élvezhette a bionikus kar előnyeit, viszont mivel még mindig csak egy prototípusról beszélünk, ezért már visszakerült a laboratóriumba. A csapat tervei szerint tovább csökkentik a technológiai rész méreteit, és így könnyebben piacra tudják majd dobni, amint kész lesznek Almerina is újra használatba veheti majd a továbbfejlesztett változatot.