HolotropikumEgy tudós szerint 5 éven belül elérhetjük, hogy úgymond visszafelé haladjunk az...

Egy tudós szerint 5 éven belül elérhetjük, hogy úgymond visszafelé haladjunk az időben

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

Ray Kurzweil informatikus és futurista úgy véli, hogy az emberiség mindössze öt éven belül eléri azt a pontot, amikor az orvosi és technológiai fejlődésnek köszönhetően a várható élettartamunk évente több mint egy évvel meghosszabbodik, és ezzel gyakorlatilag visszaforgathatjuk az órát.

Az elmélete azonban rendkívül ellentmondásos, és még ha lehetséges is, széles körű hozzáférést igényelne a legmodernebb orvosi technológiákhoz, hogy a gyakorlatban is működjön.

Ez az elmélet az úgynevezett „longevity escape velocity”. Az escape velocity, vagyis a szökési sebesség fogalma a csillagászatban használatos, az a minimális sebesség, amely ahhoz szükséges, hogy egy objektum kikerüljön egy elsődleges testtel való érintkezésből vagy annak pályájáról. Kurzweil ezt az elméletet dolgozta át a biológia területére, a hosszú élettartamra koncentrálva – írja a popularmechanics.com.

Bár ez elég elvontan hangzik, tulajdonképpen arról van szó, hogy ahogy az élettartamunkat meghosszabbító technológiák egyre fejlettebbek lesznek, a várható élettartamunk egy meghatározott idő alatt többel nőhet, mint amennyit öregszünk. Bár egy év alatt még mindig egy évet öregednénk, de ha ezalatt a várható élettartamunk egy évvel és két hónappal nőne, az azt jelentené, hogy lényegében két hónapot visszakapnánk az életünkből.

Idén márciusban Ray Kurzweil, a Google korábbi mérnöke és mesterséges intelligencia-központú futurista több helyen is azt nyilatkozta, hogy szerinte az emberiség 2029-re eléri ezt a mérföldkövet.

„2029 után több mint egy évet kapunk vissza. Vagyis visszafelé haladunk az időben” – magyarázta a tudós egy interjúban.

Bár ez meglepően közelinek tűnhet, Kurzweilnek meggyőződése, hogy így lesz, főként azért, mert az orvostudomány fejlődése felgyorsulni látszik.

„A COVID vakcinát tíz hónap alatt hoztuk ki” – mondta az interjúban. „Két napba telt, mire létrehoztuk. Mert két nap alatt több milliárd különböző mRNS-szekvenciát szekvenáltunk. Sok más előrelépés is történik. Kezdjük látni a szimulált biológia alkalmazását, és ez az egyik oka annak, hogy a következő öt évben olyan nagy előrelépést fogunk tenni.”

De ez természetesen még nem jelenti azt, hogy az emberiség megtalálta volna a halhatatlanság forrását, ahogy azt maga Kurzweil is hangsúlyozta, ráadásul a hosszú élettartamot sem lehet garantálni. Ennek egyik fő oka az élet kiszámíthatatlansága.

„Lehet például egy 10 éves gyerek, akinek az esetében kiszámolhatjuk, hogy sok-sok évtizedes élettartama lesz, de másnap meghalhat” – magyarázta a tudós. A betegségek és a balesetek továbbra is szerepet játszanak ebben, bár Kurzweil szerint a technológiai fejlődés ebből a szempontból is nagy hatással bír, és szerinte például az önvezető autók elterjedése a jövőben csökkenteni fogja a balesetek kockázatát.

Kurzweil jól ismert a technológiai világban lenyűgözően pontos jóslatairól. Többek között sikeresen megjósolta a hordozható számítógépek (azaz a mobiltelefonok és a laptopok) és a WiFi elterjedését, valamint azt is, hogy a számítógép 1998-ra képes lesz legyőzni egy sakkbajnokot (ami 1997-ben meg is történt). Ugyanakkor sok esetben tévedett is.

Azt is figyelembe kell venni, hogy ahhoz, hogy az elmélet megvalósuljon, vagyis a világon mindenki jelentősen növelje az élettartamát, arra lenne szükség, hogy mindenki hozzáférjen a legmodernebb orvosi és technológiai fejlesztésekhez, ami nagy valószínűséggel nem fog megtörténni öt év alatt.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek