A Stanford Egyetem pszichológusa, Michal Kosinski szerint az általa kifejlesztett mesterséges intelligencia képes nagy pontossággal felismerni egy ember intelligenciáját, szexuális preferenciáit és politikai irányultságát pusztán az illető arcának elemzésével.
Kosinski kutatását egyesek a modern „frenológia” egy formájának tekintik, ami az emberi koponya mérésével foglalkozó áltudomány, és különösen 1810–40 között volt népszerű. A frenológusok úgy gondolták, hogy a koponyán található úgynevezett „dudorok” meghatározhatják az ember jellemvonásait.
Michal Kosinski azonban visszautasítja ezeket az összehasonlításokat, és szeretné, ha komolyan vennék a munkáját.
Egy 2021-ben közzétett tanulmányában Kosinski például olyan arcfelismerő modellt hozott létre, amely 72%-os pontossággal képes volt megjósolni egy személy politikai beállítottságát pusztán egy fénykép elemzésével, míg az emberi szakértők csak 55%-os pontosságot értek el.
„Tekintettel az arcfelismerés széles körű használatára, eredményeinknek kritikus következményei vannak a magánélet és a polgári szabadságjogok védelmére nézve” – írta tanulmányában Kosinski, de ezzel nem mindenki ért egyet, és sokak szerint éppen maga a technológia az, ami veszélyeket rejt magában, mivel a diszkrimináció eszköze lehet.
Az arcfelismerő modellek nem 100%-osan pontosak, ami ahhoz vezethet, hogy egyes embereket tévesen ítélnek meg, és olyan eset is előfordult már, hogy valakit megvádoltak egy bűncselekménnyel, amit valójában nem ő követett el.
Amikor Kosinski 2017-ben publikált egy tanulmányt egy olyan arcfelismerő modellről, amely 91%-os pontossággal képes volt megjósolni a szexuális irányultságot, a Human Rights Campaign és a GLAAD szervezetek „veszélyesnek” nevezték a kutatást, mivel szerintük azt a queer emberek diszkriminálására lehetett használni.
Lehetséges, hogy Michal Kosinski kutatása valóban figyelemre méltó, de egyelőre nincs rá garancia, hogy nem válik veszélyessé, lehetőséget kínálva azoknak, akik megpróbálnak visszaélni ezzel a technológiával.