Riley Maclennan tavaly szeptember 23-án kapta meg a transzplantációt, miután a betegsége másodszor is jelentkezett. A skóciai Invernessből származó kisfiú korábban kemoterápiás kezelésen esett át, és heteket töltött Glasgow-ban, elszigetelten, messze az otthonától.
Riley mindössze kétéves volt, amikor 2016 decemberében először diagnosztizálták nála az akut limfoid leukémiát, ami a vérképző rendszer rosszindulatú daganatos megbetegedése.
28 napos intenzív kemoterápiás kezelést kapott, a következő négy évben pedig további rendszeres kezelést. A családdal 2020 októberében közölték, hogy Riley állapota javulóban van, de a kisfiú később rosszabbul lett, és május 25-én mielodiszpláziás szindrómát diagnosztizáltak nála, amely a vérképző rendszert érintő rákos megbetegedések olyan formája, ami csak nagyon ritkán fordul elő gyerekeknél.
A családnak azt mondták, hogy Riley felépülésére a legjobb esélyt egy őssejt-transzplantáció jelentené, amelyhez köldökzsinór vérből származó őssejteket használnának fel. Szülés után egyes nők adományoznak ilyen köldökzsinórból származó vért hasonló transzplantációkhoz.
Az orvosok azt mondták, reményeik szerint a donor egészséges sejtjei újraindítanák Riley immunrendszerét, és megállítják a rákos sejtek növekedését.
Riley intenzív kemoterápiát kapott egy izolációs szobában 14 napon keresztül, mielőtt készen állt volna a transzplantációra a glasgow-i Queen Elizabeth Egyetemi Kórházban. A szükséges vért injekció formájában juttatták be Riley véráramába.
A kisfiú és a szülei – Kevin Maclennan (55) és Moira Black (45) – most elmondják családjuk figyelemre méltó történetét, hogy ezzel hozzájáruljanak a Rákellenes Világnap (február 4.) megünnepléséhez Skóciában.
„Van valahol egy újdonsült édesanya, aki megmentette a kisfiunk életét. A létező legnagyobb ajándékot kaptuk egy idegentől. A köldökzsinórból származó őssejtek csak egy adag vérnek néztek ki, de elképesztő erejük volt. Riley vérképe most nagyszerűen fest, és semmi jele nincs leukémiás sejteknek. Ez a világot jelenti a számunkra.
Riley-nak lehetősége van felépülni, és nagyon büszkék vagyunk rá. Azt mondták nekünk, hogy Riley volt az egyetlen gyerek Skóciában, akinél hasonló javulást láttak a leukémia kezelése után. Csak egy hasonló esetet találtak Amerikában, és két gyereket, akiket Londonban kezeltek” – mondta a kisfiú édesapja, Kevin.
„Mindazok után, amin Riley keresztülment, teljesen össze voltunk törve. Riley úgy nőtt fel, hogy már nagyon korán szembe kellett néznie a rákkal, és amikor már azt hittük, hogy magunk mögött hagyhatjuk életünknek ezt a fejezetét, elölről kellett kezdenünk” – tette hozzá az édesapa.
A szülők arra biztatják az embereket, hogy adományozzanak pénzt az életmentő kutatásokra, és február 4-én, a Rákellenes Világnapon viseljék a Cancer Research UK három színben elérhető szalagjait.
„Riley kezelésének sok nehéz része volt, de a szeptemberi transzplantáció esélyt jelentett az új kezdetre. Fokozatos kórházi felépülésről volt szó, de novemberben a lehető legjobb eredményeket kaptuk, amikor a vizsgálatok kimutatták, hogy a transzplantáció működött. Imádja, hogy végre nincs kórházban” – tette hozzá Kevin.
„Itthon vagyunk Riley-val, és alig várjuk, hogy márciusban megünnepeljük a nyolcadik születésnapját. Hálával tartozunk a Glasgow-i Királyi Gyermekkórház minden alkalmazottjának. Családként sok mindenen mentünk keresztül, de most, ha bármivel segíthetünk másoknak, megtesszük. Ezért szeretnénk, ha Skóciában mindenki viselné a Cancer Research UK szalagjait.
A szalag viselése rendkívül egyszerű módja annak, hogy szolidaritást mutassunk a rákos betegekkel, miközben létfontosságú pénzalapot is gyűjtünk” – mondta Kevin Maclennan.