Az érzelmek már az első naptól kezdve egészen a halálunkig nagyon fontos szerepet játszanak az életünkben! Felkészítenek a cselekvésre, irányítják a döntéseinket, meghúzzák a határokat az életünkben.
Az ellenségeskedés, az empátia és a bizalom hiánya csökkenti a kognitív képességeket. És idővel a helyzet egyre inkább csak romlik, figyelmeztetnek a szakemberek.
A Genfi Egyetemen 3000 fiatal bevonásával végzett a témával kapcsolatban egy átfogó kutatást. A kérdőívben bizonyos személyiségi jegyeket és időnként újra kielemzett tulajdonságokat emeltek ki.
A 25 év után készített összesítő elemzés alapján kiderült, hogy azok a fiatalok, akik úgynevezett “rossz személyiségek” voltak, vagyis nem állt távol tőlük a bizalmatlanság, a gyanakvás, az agresszió, az impulzivitás, egyáltalán nem voltak empatikusak, nem bíztak sem magukban, sem a környezetükben, sokkal inkább hajlamosabbak voltak a depresszióra, és csökkent az agyi kapacitásuk, teljesítményük is.
A stresszkezelési nehézségek, az önkontroll hiánya, és az alkalmazkodási problémák szintén jellemzőek voltak ezekre a fiatalokra. A kutatók azt is megfigyelték, hogy az agyi kapacitás a fentiek tükrében az idő múlásával egyre inkább csak romlott.
A kutatók szerint „a serdülők és fiatal felnőttek pozitív társadalmi interakciójának elősegítését célzó beavatkozások hozzájárulhatnak a kognitív károsodás kockázatának csökkentéséhez idősebb korban „.