Az életkor előrehaladtával a szervezet nem működik már olyan jól, és ezt leginkább egy megterhelő nap után vesszük észre. 50 éves kor után például rohamosan beindul a csontok leépülése, és ez számos balesethez vezethet – írja a HuffPost.
Van néhány olyan hétköznapi szokás, amely segítségével hozzájárulhatunk az egészségünk fenntartásához. Érdemes beiktatni ezt a 7 egyszerű, de nagyon egészséges szokást.
1. Testmozgás
A rendszeres testmozgás nem csak a mobilitást, de az egészséget is fenntartja. “Mindennap a legjobb étkezés után sétálni, és olyan egyszerű gyakorlatokkal kombinálni, mint a guggolás, kitörés, stb.” – mondta Dr. Carl Paige tiszti főorvos és a Medical Transformation Center társalapítója.
Dr. Eric Tam, a Mighty Health orvosa hozzátette, hogy az egyik legjobb mozgásforma a súlyzós edzés.
“A praxisom során sok páciensemnek azt mondom, hogy nem azt akarom, hogy testépítők legyenek, de azt szeretném, hogy olyan súlyokat emeljenek, amelyeket megerőltetőnek találnak” – mondta Tam. “A motiváció az, hogy az ellenálláson keresztül elkezdhetjük építeni az izmokat, így ellensúlyozva az időskori izomvesztést.”
De a kerékpározás, úszás, jóga vagy a pilates is kiváló mozgásforma lehet. Maradjunk aktívak, válassszunk olyan tevékenységeket, amelyeket szeretünk is.
2. Kihívás az agynak
Az Alzheimer’s Association szerint 2024-ben a becslések szerint 6,9 millió 65 éves és ennél idősebb amerikai küzd Alzheimer-kórral. Bár nem lehet teljesen megakadályozni az Alzheimer-kór kialakulását, vannak olyan szokások, amelyek csökkentik a betegség kialakulásának kockázatát.
“Minden nap meg kell mozgatni az agyat, lehet ez keresztrejtvény, könyv vagy újságolvasás, vagy próbáljunk meg visszaemlékezni egy régi történetre” – mondta Dr. Steve Fallek, a Maskad and Revivv orvosa és orvosi tanácsadója.
Kipróbálhatunk új hobbikat is, például megtanulhatunk egy új nyelvet vagy hangszeren játszani, de szerezhetünk új barátokat is. A szakértők szerint kulcsfontosságú az újdonság-élmény.
3. A közösség fontossága
2023-ban egy amerikai sebész általános aggodalmának adott hangot, mely szerint az emberek kezdenek elmagányosodni. Az ember szociális lény, és a rendszeres, egészséges társas interakciók fontosak a mentális egészség megőrzése szempontjából – különösen az idősebb felnőttek esetében.
“Ahogy öregszünk, egyre kevesebbet szocializálódnak, részben a fizikai korlátok miatt” – mondta Dr. Faisal Tai okleveles pszichiáter. “Az időseknek minden nap legalább egy pozitív társadalmi interakciót kell vállalniuk. Legyen szó egy kedves szomszéd meglátogatásáról, az élelmiszerbolt pénztárosával való beszélgetésről, vagy felhívni az egyik unokát, esetleg egy régi barátot”.
4. Kezeljük a stresszt
Bizonyos szintig a stressz valóban hasznos lehet, azonban a krónikus stressz negatív egészségügyi következményekhez vezethet, és ez az életkor előrehaladtával egyre csak romlik.
“A stressz az életkor előrehaladtával megterhelheti a szívét, ezért fontos, hogy napi rendszerességgel keressük a stressz enyhítésének módjait” – mondta Dr. Laura Purdy, családorvos. “Szánjunk időt a pihenésre, újrakezdésre, találjunk olyan elfoglaltságot, amelyek békét hoznak, csináljunk olyan dolgokat, amiket szeretünk, és amelyek nem okoznak állandó stresszt.”
5. Menjünk szűrővizsgálatokra
Dr. Sulagna Misra kaliforniai belgyógyász szerint az öregedés természetes kiváltság. A kulcs az, hogy igazodjunk a test változásaihoz.
“Bár a megelőzés kulcsfontosságú, a korai felismerés is fontos minden betegség esetében, ami azt jelenti, hogy lépést kell tartani az ajánlott orvosi szűrésekkel” – mondta Misra. “A szemvizsgálatok, a mammográfiás vizsgálatok, a prosztatavizsgálatok, a kolonoszkópiák, az életkornak megfelelő védőoltások, a rendszeres utánkövetések, a bőrvizsgálatok és egyéb szűrések, mint például a koleszterinszint és a szív- és érrendszer egészségének ellenőrzése, mind nagyon fontosak”.
6. Menjünk a napra
Az American Journal of Lifestyle Medicine egyik cikke szerint az igenis optimális, ha napi 5-30 percet napozunk, hogy elegendő D-vitaminhoz jusson a szervezetünk. A D-vitamin javítja az általános fizikai állapotot, és a mentális egészséget. Kerüljük a leégést, de minden nap legyünk egy kevés időt a napon télen is, mivel a D-vitamin szükséges a kalcium felszívódásához.
7. Fogyasszunk tápláló ételeket
Kerüljük a feldolgozott élelmiszerek nagymértékű fogyasztását, próbáljunk inkább valóban igazi táplálékokat enni.
“Olyan egyszerű és egészséges ételeket fogyasszunk, amelyek segíthetnek megelőzni a szívbetegségeket, beleértve a friss gyümölcsöket és zöldségeket, a magas rosttartalmú és egészséges zsírokat tartalmazó ételeket, valamint korlátozzák a só- és cukorbevitelt” – mondta Dr. Nadim Geloo. “Nehéz lehet egyik napról a másikra megváltoztatni a táplálkozást, ezért azt javaslom, hogy az étrend egy-egy aspektusát változtassuk meg azzal a céllal, hogy kiküszöböljük a káros élelmiszereket.”