HolotropikumA tested ezen a váratlan módon jelezheti, ha D-vitamin hiányod van

A tested ezen a váratlan módon jelezheti, ha D-vitamin hiányod van

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket Facebook Messengeren, a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A szervezetünk gyakran riaszt bennünket, ha valami nem stimmel, de míg egyes jelzések teljesen nyilvánvalóak lehetnek – például egy szívroham esetében – mások jóval árnyaltabbak, ezért megtörténhet, hogy nem veszünk róluk tudomást. Pontosan ilyenek a D-vitamin hiányra utaló apró jelek is.

A D-vitamin hiány meglepően gyakori lehet, egy 2011-es tanulmány szerint például az amerikai lakosság 42%-ánál fordul elő. De miért olyan fontos ez a vitamin a szervezetnek? És milyen jelek utalnak arra, ha a szervezeted hiányt szenved benne?

Mi a D-vitamin?

A D-vitamint a zsírban oldódó vitaminok közé sorolják, de valójában nem is vitamin, hanem egyfajta hormonszerű anyag, amit a szervezetünk termel. Többek között fontos szerepet játszik az egészséges csontok és fogak fenntartásában, mivel segíti a kalcium felszívódását. Emellett segíti más tápanyagok, például a magnézium, a foszfát és a cink felszívódását is – írja a Parade.com.

De számos más folyamatban is részt vesz a szervezetben, például a sejtnövekedés, az immunrendszer működésének és a gyulladásos folyamatok szabályozásában.

Ugyanakkor az olyan krónikus betegségek megelőzésében is szerepe lehet, mint a rák, a cukorbetegség és a szívbetegségek, így az egyik legfontosabb tápanyag, amit biztosítanunk kell a szervezetünknek.

Mi okozhatja a D-vitamin hiányt?

A D-vitaminhoz elsősorban a napfény hatására jutunk hozzá, de van néhány élelmiszer is, ami tartalmazza ezt a tápanyagot, például a lazac vagy a szardínia, a tojássárgája és a gombafélék.

A napból származó ultraibolya B (UVB) sugarak kifejezetten segítik a szervezetünket a D-vitamin előállításában, de ehhez legalább napi 15 percet kell tartózkodnunk a napon fedetlen bőrrel, így például a téli hónapokban a szervezetünk nem jut elegendő D-vitaminhoz pusztán ezen a módon, és érdemes táplálék-kiegészítő formájában pótolnunk azt.

Mi az első és legfontosabb jele annak, ha a D-vitamin hiányban szenvedsz?

Az első és legfontosabb módja annak, ahogy a tested jelezni próbálja ennek az értékes tápanyagnak a hiányát a csont- és izomfájdalom.

A D-vitamin döntő szerepet játszik a kalcium felszívódásában és a csontok egészségében, ezért a hiánya a csontok gyengüléséhez, a törések fokozott kockázatához és izomgyengeséghez vezethet.

Az izomgyengeség és fáradtság a D-vitamin hiány gyakori tünetei, de ezek nagyon gyakori állapotok, amik nemcsak D-vitamin hiányra utalhatnak. Ezért fontos orvoshoz fordulni, ha hasonló tüneteket tapasztalunk, hogy ellenőrizze a D-vitamin szintjét a szervezetünkben, és megállapítsa, pontosan milyen mennyiségben van szükségünk a pótlására.

A D-vitamin hiány egyéb tünetei

A csont- és izomfájdalmak mellett az alvásminőség romlása a másik fontos tényező, amire érdemes odafigyelni.

Emellett a következő tünetek jelentkezhetnek:

  • Nehézségek a tiszta gondolkodásban és kognitív zavarok, amelyek gyakran az alvási nehézségekből erednek;
  • Hajhullás;
  • Depresszió;
  • Lassú sebgyógyulás és a csonttörések nagyobb kockázata;
  • Fokozott fertőzésveszély, különösen a vírusos megbetegedések;
  • Szív- és érrendszeri betegségek;

Ha nem gondoskodunk a D-vitamin pótlásáról, az akár súlyos következményekkel is járhat – mint a magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség és az immunrendszer károsodása.

Hogy pótolhatod a D-vitamint?

Az egyik legegyszerűbb és legfontosabb mód természetesen az, hogy elég ideig tartózkodjunk a szabadban, a napon. Ez azonban nem minden esetben elegendő, különösen a téli hónapokban.

A zsíros halak fogyasztása is jó megoldás lehet, például a lazac, a makréla, a tonhal és a hering is nagyobb mennyiségben tartalmaz D-vitamint. De a vegetáriánus illetve vegán étrendbe is könnyen beilleszthető ez a tápanyag, például gombák fogyasztásával, és sok növényi tejet és gabonapelyhet is dúsítanak D-vitaminnal.

Végül pedig a táplálék-kiegészítők is egyszerű hozzáférést biztosíthatnak ehhez a vitaminhoz, de ebben az esetben nem árt orvos tanácsát kérni a pontos adagolás kérdésében.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek



    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek