Kerülni kell a grapefruit fogyasztását, ha antibiotikumot vagy koleszterinszint-szabályzót használunk!
Léteznek olyan élelmiszerek, amelyek csökkentik bizonyos gyógyszerkészítmények hatását, illetve– rosszabb esetben – ellenhatást váltanak ki.
Közismert tény például, hogy nem javasolt a grapefruit fogyasztása abban az esetben, ha valaki koleszterinszint-szabályzót vagy antibiotikumot használ. A következőkben megtudhatjuk, hogy melyek ezek a veszélyes társítások, amelyeket kerülni kell, és miért.
1. Nem ajánlott a tej, illetve joghurt használata antibiotikumos kezelés esetén!
A tej, illetve joghurt csökkenti egyes gyógyszerkészítmények hatását, elsősorban azokét, amelyek antibiotikumot tartalmaznak. Ezért ne igyunk tejet, illetve joghurtot a gyógyszer bevétele előtt, illetve utána még legalább fél óráig. Ellenkező esetben fennáll annak a veszélye, hogy csökken a gyógyszer hatása, és súlyosabbá válik a betegség.
A tejtermékek sok kalciumot tartalmaznak, ami nagyon egészséges az idegrendszer és a csontrendszer számára, viszont ugyanakkor megakadályozhatják egyes hatóanyagok felszívódását – tudtuk meg Dr. Oz-tól.
2. Mellőzni kell a grapefruit fogyasztását koleszterinszint-szabályzó, illetve antibiotikum használata esetén!
A grapefruit leve lassítja ugyanis az anyagcsere folyamatokat, a gyógyszer felszívódását, és ellenhatást válthat ki. A grapefruit és egyes koleszterinszint-csökkentők együttes használata máj-, illetve veseproblémákat okozhat- figyelmeztet Dr. Oz.
A legújabb kutatások szerint a grapefruit fent említett hatása több mint 200 gyógyszer esetében kimutatható. A legjobb tehát, ha gyógyszeres kezelés esetén egyáltalán nem fogyasztunk grapefruitot.
3. A dió és a pajzsmirigy-elégtelenség kezelése
Rosttartalmának köszönhetően a dió segít a koleszterinszint csökkentésében és az emésztésben. Viszont nem javasolt a dió fogyasztása azok számára, akik pajzsmirigy-elégtelenségük kezelésére levotiroxint használnak, mivel a dió csökkenti a levotiroxin felszívódását- figyelmeztet Dr. Oz. A levotiroxint a pajzsmirigy-elégtelenség kezelésénél leggyakrabban használt összetevőként tartják számon.
A fent említett okból kifolyólag Dr. Oz nem javasolja a rosttartalmú táplálék-kiegészítők használatát sem, pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedők számára.
4. A sajtfélék csökkentik az antidepresszánsok hatását!
A sajtok többsége – a cheddar, a parmezán, a Camembert, a mozzarella, a kékpenészes sajt- tiramint tartalmaznak, akárcsak a csirke-, illetve borjúmáj, a felvágottak, a szardella és az avokádó. A tiramin és az antidepresszánsok együttes használata hirtelen megnövekedő, magas vérnyomást idéz elő- figyelmeztet Dr. Oz. Ugyanakkor kerülni kell a tiramin és egyes antibiotikumok együttes használatát is!
5. A K-vitaminban gazdag élelmiszerek és a véralvadás-gátlók.
Mivel a K-vitamin elősegíti a vér alvadását, nem javasolják K-vitamin tartalmú élelmiszerek fogyasztását azok számára, akik véralvadás-gátlót használnak. Ilyen élelmiszerek például a brokkoli, a káposzta, a spenót, a vörös áfonya, a gyömbér, a ginzeng és ginkgo biloba.
Véralvadás-gátlók szedése esetén tanácsos kérni ugyanakkor az orvos véleményét a fokhagyma , illetve a fokhagymát tartalmazó táplálék-kiegészítők fogyasztását illetően is –javasolja Dr. Oz.
Lutz Hajnal