Ezt a hibát mindannyian elkövetjük. Folyamatosan olyan forgatókönyveket gyártunk a fejünkben, amik akár egy katasztrófafilmben is megállnák a helyüket. És ezek mind a saját jövőnkkel kapcsolatosak. Egyesek olyan hihetetlenül részletesek és hitelesek, hogy valósággal Oscar-jelölést érdemelnénk értük.
A jövőt a lehető legfélelmetesebb színben tüntetjük fel, mindent túldramatizálunk, és hihetetlen, egészen elképesztő magyarázatokat találunk mindarra, ami körülöttünk történik.
Nem, egyáltalán nem vagyunk őrültek, vagy grafomániás forgatókönyvírók. Egyszerű emberek vagyunk, akik hajlamosak az értelmetlen következtetésekre. Ezt a jelenséget nevezzük Chris Argyris következtetési létrájának.
Más szavakkal, ez az elmélet arról szól, hogyan értelmezünk bizonyos dolgokat, és hogyan befolyásolja ez a tetteinket és a döntéseinket. Ez a téma kivétel nélkül mindenkihez közel áll. Végül is te hányszor értelmeztél már teljesen félre valamit, és aztán bántad meg azt, különösen, ha meg kellett fizetned a következményekért?
Chris Argyris következtetési létrája
Chris Argyris és Peter Senge tudósok ezt az elméletet ismertették és magyarázták el a Discipline Fifth: The Art and Practice of Self-Learning Organisation című könyvben. Ebben azt próbálták megmagyarázni, miért hoznak rossz döntéseket az emberek a munkahelyükön.
A szerzők a létra metaforáját használták, hogy vizuálisan bemutassák azokat a folyamatokat, amelyek révén az ember bizonyos következtetésekre jut. A létra fokai a következők:
- A minket körülvevő dolgok megfigyelése
- Bizonyos adatok, vagy információk kiválasztása abból, amit látunk
- Ezen adatok vagy információk értelmezése
- Feltételezések kialakítása
- A meggyőződéseink alapján levonható következtetések
- A következtetéseinknek alapuló cselekedetek
Amint láthatjuk, ezt a folyamatot a meggyőződéseink határozzák meg. Ezek határozzák meg, milyen információkat válogatunk ki, miket dolgozunk fel, és miket hagyunk figyelmen kívül. Meggyőződéseink a valóság egyfajta szűrőiként működnek, és gyakorlatilag a másodperc töredéke alatt arra késztetnek, hogy a megfigyelésből egyenesen a következtetésre térjünk át. Márpedig ennek sokszor semmi köze a valósághoz. Ezt a „valóságot” mi magunk teremtettük meg a fejünkben.
Hogy fordíthatod az előnyödre a következtetési létrát?
Az agy gyűlöli a bizonytalanságot, és ezért sokszor tesz elhamarkodott (és sokszor helytelen) következtetéseket. És most már azt is tudod, hogy ez a folyamat helytelen döntéseket eredményez, amik a semmiből is képesek problémát teremteni.
De a következtetési létra több stratégiát is kínál, amivel elkerülheted az elhamarkodott következtetéseket. Chris Argyris elmélete olyan döntésekről és cselekedetekről szól, amelyek átgondoltabbak, és objektívebbek.
Ennek értelmében a következő lépéseket kell megtenned, hogy elkerüld az automatikus döntéseket, és a különböző alternatív „valóságok” gyártását a fejedben:
A létra első foka: Elemezz objektíven minden rendelkezésedre álló tényt. Próbáld meg félretenni a meggyőződéseidet és a feltételezéseidet.
A létra második foka: Ne dobj félre semmilyen információt. Néha figyelmen kívül hagysz bizonyos információkat, mert azok nem felelnek meg a világnézetednek. Próbálj a lehető legobjektívebb maradni.
A létra harmadik foka: Amikor látsz valamit, az agyad automatikusan értelmezni akarja azt. Ezért, amint fontosságot kezdesz tulajdonítani valaminek, kérdezd meg magadtól, miért éppen ezt a jelentést választottad, és nem egy másikat. Légy kritikus a saját agyaddal szemben – ne kövesd vakon.
A létra negyedik foka: Amint valaminek értelmet tulajdonítasz, elkezdesz feltételezéseket gyártani. Kérdezd meg magadtól, hogy ez a feltételezés valóban a tényeken alapul-e, vagy a saját meggyőződéseiden.
A létra ötödik foka: Amikor eljutsz egy bizonyos következtetésre, juttasd azt át egyfajta szűrőn. Engedd el a meggyőződéseidet és a hiedelmeidet. Szemléled a dolgokat a pártatlanság szűrőjén keresztül, és nézd meg, mi történik. Még mindig úgy gondolod, hogy igazad van?
A létra hatodik foka: Ez a viselkedésben nyilvánul meg. Vajon az objektív információk, vagy az érzelmeid hatására cselekszel? Próbálj meg a pártatlanság prizmáján át látott valóság értelmében cselekedni. Az igazság az, hogy amikor hagyod, hogy az érzéseid eluralkodjanak rajtad, nagyon könnyű olyasmit mondani, vagy tenni, amit később megbánsz majd. Ezért ne hagyd, hogy az érzéseid vegyék át az irányítást a viselkedésed fölött.
Összegzésként: Mindannyian hajlamosak vagyunk olyan forgatókönyveket kialakítani a fejünkben, amiknek kevés köze van a valósághoz. És, bár képzeletbeliek, nagyon is sokat árthatnak nekünk és másoknak is.
Próbáld meg elkerülni ezeket a helyzeteket azzal, hogy egyszerűen lelassítasz. Igen, az életünk dinamikus és kiszámíthatatlan, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy nem lehetünk objektívek. Végül is senki nem kéri tőlünk, hogy másodpercek töredéke alatt hozzunk döntéseket. Általában van erre legalább néhány percünk. Ennyi idő pedig minden bizonnyal elég ahhoz, hogy el tudd vetni a feltételezéseidet, előítéleteidet, hogy meghozhasd a helyes döntést.