Az ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder, magyarul figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar – az Egyesült Államokban élő gyerekek közel 9 százalékát érinti. Ez körülbelül 5.1 millió olyan kisgyereket jelent, akiket kemény, direkt erre a rendellenességre kifejlesztett gyógyszerkészítményekkel kezelnek, arra hivatkozva, hogy figyelemzavarosak, és rosszul teljesítenek az iskolák falai között.
Napjaink elavult és rideg iskolarendszere, olyan nehézségek elé állítja a gyerekeket, amelyekhez a legtöbbjük nehezen tud alkalmazkodni. A napi több órán át tartó egy helyben ülés, és koncentrálás bőven meghaladja a gyerekek mentális kapacitásait, és a kreatív gondolkodásukat is igen negatív irányba befolyásolja. Ezek tudatában már nem kell olyan sokat gondolkoznunk, hogy miért is küzd annyi gyerek azzal, hogy oda tudjon figyelni az órák ideje alatt.
Így egy kaliforniai iskola úgy döntött, hogy játék alapú módszerek segítségével öntik bele a tanagyagot az iskolások fejébe. Ennek értelmében a tanulókat a kreatív gondolkodásra ösztönzik, fejlesztik a problémamegoldó képességüket, és állandó lehetőségeket biztosítanak a művészet, zene és tánc segítségével, hogy a gyerekek kifejezhessék személyiségüket és véleményüket. A szabadban tartott órákkal nem csak a fizikai egészségüknek tesznek jót, hanem a mentális képességüket is pihentetően fejlesztik.
Hiába, a gyermekeknek izgalmas dolgok kellenek, végül is ezért gyerekek! És a kint tartott órák olyan környezetet biztosítanak, ahol a gyerekek felfedezhetik saját képességüket, kreativitásukat.
Nos, ezzel szemben az iskolai intézmények nagyon nagy része a gyerekeket gépként kezelve bedugja egy rideg osztályterembe, ami természetes érdektelenséget vált ki belőlük, és ennek folytán máris az ADHD-val azonosítják viselkedésüket.
De érdekes módon, más országokban az ADHD-val diagnosztizált gyerekek száma kisebb, például Franciaországban a gyerekek csupán 5 százaléka érintett. De hogy lehetnek ilyen nagyok ezek a különbségek, ha az ADHD egy teljes mértékben egy biológiai rendellenesség?
Ez azzal magyarázható, hogy míg a francia pszichiáterek a jelenség okát a szociális és környezeti tényezők jelenlétében vizsgálják, addig az amerikai orvosok agyi rendellenességként kezelik. Ezért a francia pszichiáterek a mögöttes okok felderítésével próbálják orvosolni a helyzetet, hogy mi okozhatja a gyerek stresszességét és rossz közérzetét.
Mindenek előtt az életmód az egyik legfontosabb tényező. A szabadtéri tevékenységek, sportok, egyszóval a fizikai mozgás segíti egyensúlyban tartani a gyerekek energia szintjét, így viselkedésük is mérsékeltebb lesz. Hagyjuk, hogy szabadon tombolják ki magukat.
A táplálkozást is figyelembe kell venni. Tanulmányok kimutatták, hogy számos viselkedési probléma azután jelentkezik a gyerekeknél, miután káros anyagokat tartalmazó élelmiszereket fogyasztanak, például aszpartam, mesterséges színezékek, allergének. Ha sikerül kivonni ezeket az összetevőket a gyerek étrendjéből, szemmel láthatóan javulni fognak a problémák. Ehhez kapcsolódik az alábbi cikkünk is.
Köszönhetően a szűk látókörű orvosi rendszernek, az egyre feltörekvőbb gyógyszeriparnak és az iskolai rendszernek a legmegfelelőbb megoldást erre a problémára a gyógyszeres kezelésekben látják. De hagynunk kell a gyerekeknek, hogy éljék ki a gyerekkorukat, hogy fedezzék fel a világot. És ha szorongást tapasztalunk rajtuk, akkor törődésre és figyelemre van szükségük, nem pedig gyógyszerekre. Az ADHD nem olyan vészes jelenség, mint ahogyan az Egyesült Államok kezeli. Számost biztonságosabb, egészségesebb és természetesebb módja van annak, hogy támogatni tudd gyermekedet. A figyelemnél nincs jobb orvosság, amit adni tudnál neki.