Ausztrália megtiltaná a 16 éven aluliak közösségi média-használatát a gyerekek védelme érdekében. Anthony Albanese miniszterelnök bejelentette, hogy az ausztrál kormány egy eddig példa nélküli törvénytervezetet terjeszt a parlament elé, arra vonatkozóan, hogy korlátozzák a 16 éven aluliak hozzáférését az olyan közösségi oldalakhoz, mint a Facebook, az Instagram, az X, illetve a TikTok.
Anthony Albanese miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés azoknak a szülőknek szól, akik aggódnak gyerekeik online biztonságáért. „Ez az anyukáknak és apukáknak szól… Ők, akárcsak én, rendkívül aggódnak gyerekeink online biztonsága miatt. Szeretném, ha az ausztrál családok tudnák, hogy a kormány az ő oldalukon áll” – jelentette ki a politikus.
A kormány javaslata heves vitákat váltott ki, és egyelőre az sem teljesen világos, pontosan hogy lenne kivitelezhető egy hasonló törvény. Bár számos részlet még tisztázatlan, a kormány bejelentette, hogy a tilalom nem érintené azokat a fiatalokat, akik már rendelkeznek közösségi média fiókkal. Azt is hangsúlyozták, hogy a korhatár alól nem lennének kivételek szülői beleegyezés alapján.
A tervek szerint szankcionálnák azokat a platformokat, amelyek nem tartják be az új törvényeket, a korlátozásokat megszegő felhasználókat azonban nem büntetnék, ami kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy lehetne hatékonyan betartatni a szabályozást.
A tervezetnek egyaránt vannak támogatói és kritikusai. Egyes gyermekjogvédelmi szervezetek szerint az intézkedés „túl drasztikus”, és nem veszi figyelembe, hogy a tinédzsereknek meg kell tanulniuk, hogyan kezeljék felelősségteljesen a digitális világ kihívásait. Egyes szervezetek nyílt levelet küldtek a kormánynak, amelyben arra kérték a miniszterelnököt, hogy a teljes tiltás helyett, fontolja meg inkább bizonyos biztonsági előírások bevezetését.
Sok kritikus szerint az intézkedés csak késleltetné a fiatalok elkerülhetetlen interakcióját a közösségi médiaplatformokkal, holott inkább arra lenne szükség, hogy megfelelően felkészítsék őket ezek használatára. Kérdések merültek fel a végrehajtás megvalósíthatóságával kapcsolatban is, mivel az interneten számos lehetőség van a korhatár-ellenőrzés megkerülésére.
De olyanok is vannak, akik szükségesnek tartják a tilalmat a gyerekek védelmében. Egy szervezet például több mint 125 ezer támogató aláírást gyűjtött össze, és azzal érvel, hogy a közösségi hálózatoknak való korai kitettség károsíthatja a fiatalok pszichológiai fejlődését, és hozzájárulhat a mentális problémák kialakulásához.
Albanese miniszterelnök elutasította azokat a javaslatokat, amelyek szerint inkább az online biztonsággal kapcsolatos felkészítés lehetne a megoldás, mivel szerinte ez nem lenne elég hatékony.
„Nem tudom, mások hogy vannak vele, de néha olyan dolgok jelennek meg a képernyőmön, amelyeket nem akarok látni” – mondta, hozzátéve, hogy a közösségi platformok algoritmusai nagyon fontos szerepet játszanak abban, mit látnak az egyes felhasználók, és túlságosan nagy hatalomról van szó ahhoz, hogy ellenőrizetlenül maradhasson.
A jogszabály 12 hónappal az elfogadása után lépne hatályba, és a bevezetését követően felülvizsgálatra kerülne.
Bár Ausztrália lehet az első ország a világon, amely ilyen radikális intézkedést fogad el, továbbra is kérdéses a végrehajthatósága és hatékonysága. A hozzáférés korlátozására tett korábbi kísérletek – többek között az Európai Unió részéről – nagyrészt kudarcot vallottak, vagy a technológiai cégek ellenállásába ütköztek.