A téli hideg és nedves időjárás megviselheti az ablakokat, ezért fontos, hogy megfelelően karbantartsd azokat.
1. Keresd meg az esetleges hézagokat, és hárítsd el a huzatot
A rosszul záró ablak az egyik leggyakoribb probléma, de télen különösen nagy gondot jelenthet, mivel így a kinti hideg levegő bejut a lakásba, a benti meleg pedig kiszivárog, így többet kell költened a fűtésre.
Megoldás: Ellenőrizd, hogy ne legyenek hézagok az ablak, a keret és a fal között. Erre egy szeles nap a legalkalmasabb: lassan húzz végig egy meggyújtott gyertyát vagy öngyújtót az ablak mentén, és ellenőrizd, mozog-e a lángja.
Egy kisebb hézag kijavítása házilag is megoldható némi tömítőanyaggal, de ha magán az üvegen van a repedés, ki kell cserélni az ablakot.
2. Állítsd meg a korhadást
A fa ablakkereteket rendszeresen újra kell kezelni, máskülönben a hőmérsékleti ingadozások és az időjárási viszonyok hatására lassan rothadni kezdenek.
A rothadást egy gombafajta okozza, amely tönkreteszi a fát, így az ablak huzatos lehet, és szélsőséges esetben akár penész is képződhet a környékén.
Megoldás: A fát megfelelő eljárással időnként újra kell festeni, és a kisebb korhadt részeket is ki lehet javítani. Ha azonban a keret több mint 10%-a elkorhadt, jobb, ha az egészet kicseréled, mert instabillá válhat a szerkezet, ami nemcsak a hideg téli időjárás szempontjából kellemetlen, de egy rosszul záró ablak akár veszélyes is lehet.
3. Tömíts el minden esetleges szivárgást
Bár az ablakok szivárgásának számos oka lehet, a két leggyakoribb a sérült keret és a törött üveg. A szivárgások számos későbbi problémát okozhatnak – az ablakkeret festékének lepattogzása, korhadás, penészedés, elszíneződés, a zár használatának nehézsége – ezért fontos, hogy azokat gyorsan és hatékonyan kezeljük.
Megoldás: A helyes javítás attól függ, hogy mi okozza a szivárgást. Előfordulhat, hogy a szivárgást megszüntethetjük a keret megtisztításával (lehetséges, hogy valamilyen lerakódás miatt nem záródik jól az ablak), vagy egy hézag eltömítésével. Ha azonban a szivárgás már nagyobb felületet érint az ablak körül, szakembert kell hívnunk a probléma elhárítására.
4. Győződj meg róla, hogy jól zárnak
Ha egy ablak nem zár megfelelően, az komoly nehézséget jelenthet a téli hónapokban. Ez a probléma elég gyakori régebbi ablakoknál, amelyeket már megviselt a hőmérséklet-változás okozta folyamatos tágulás és összehúzódás.
Megoldás: Ha az ablak zsanéros oldalán rés van az ablakszárny és a keret között, akkor nagy valószínűséggel a zsanér az oka, és ki kell cserélni azt. A probléma másik gyakori oka a kerethez tapadt tömítés lehet, de ebben az esetben elég lehet, ha egy kés vagy régi bankkártya segítségével leválasztjuk azt.
5. Figyelj a deformálódott keretekre
Miután nagymértékben ki vannak téve a nedvességnek, előfordulhat, hogy az ablakkeretek meghajolnak. Ha a fakeretek nincsenek megfelelően karbantartva, könnyen előfordulhat ez a probléma.
Megoldás: Ha egyszer az ablakkeret deformálódott és meghajolt, sajnos nem lehetséges tökéletesen helyreállítani, és ki kell cserélni azt. Ha mindenképpen ragaszkodsz a fakerethez, válassz minőségi alapanyagot (például Accoyát – ez egy módosított faanyag, ami rendkívül rothadásálló és nagyon stabil a változó éghajlaton).
Mindezek mellett a hosszú, hideg téli hónapok közeledtével érdemes fontolóra venni a régi ablakok kicserélését, mivel így sok kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat.