HolotropikumA szakértő szerint ennek köszönhető az erős immunrendszer: petrezselyemsaláta, egy pohár vörösbor...

A szakértő szerint ennek köszönhető az erős immunrendszer: petrezselyemsaláta, egy pohár vörösbor és egy különleges alma

Iratkozz fel hírlevelünkre, vagy kövess minket a Viberen, a Telegramon, Whatsappon és a Google Hírek-en!

A helyes táplálkozás hozzájárul az immunrendszer működéséhez, ráadásul az étel egyike azon kevés dolgoknak ezekben a stresszes időkben, amely még jó közérzetet és örömet nyújt a számunkra, hiszen a folyamatos fizikai távolságtartás egy idő után meglehetősen fárasztó lehet. Jóléti állapot nélkül, stressz, félelem, szorongás miatt pedig az immunitásunk csökken, függetlenül attól, hogy mit eszünk – mondja Mihaela Bilic táplálkozási szakértő, aki terjedelmes interjút adott a román Digi24 hírtelevíziónak.

A cukorbetegek például azok közé az emberek közé tartoznak, akik nem ehetnek meg bármit, amit csak szeretnének. A cukorbetegség pontos oka mindmáig ismeretlen. Nem feltétlenül függ össze a túlzott édességfogyasztással, és egyértelmű, hogy genetikai hajlamnak is kell állnia a háttérben. Vannak emberek, akik egész életükben cukrot esznek, és soha nem lesznek cukorbetegek. De ha valaki 40 évesen lesz cukorbeteg, már nem feltétlenül lehet genetikai öröklődésről sem beszélni, ebben az esetben sokkal inkább több negatív tényező felhalmozódása a kiváltó ok, amit az orvosok metabolikus X szindrómának neveznek.

Mit jelent a metabolikus X szindróma?

Ez a betegség általában a 40 feletti, stresszes életmódot folytató, keményen dolgozó, pocakos férfiakra jellemző, különösen, ha alkoholt is fogyasztanak, dohányoznak, és ülő életmódot folytatnak. Ez az állapot nemcsak cukorbetegséggel jár együtt. Amikor sok zsír halmozódik fel a hasfalban és a szervek körül, az nemcsak a hasnyálmirigyet veszélyezteti, hanem a májat is: ezért a magas koleszterinszint, magas vérnyomás és a cukorbetegség egyaránt előfordulhatnak. Bár főleg a férfiakat érinti, az 50-55 éves korú nők is veszélyeztetettek lehetnek, amikor kezdetét veszi a klimax, és csökkenni kezd az ösztrogén szintje a szervezetben.

A 2-es típusú cukorbetegség a modern ember betegsége, ami a kiegyensúlyozatlan étrenddel és jelentős mértékű stresszel jár együtt.

Franciaországban petrezselyemsalátát adnak a koronavírusos betegeknek

A tabulé (tabbouleh) egy libanoni eredetű saláta, amelyben a petrezselyem dominál, ezenkívül egy kevés citromlé, olaj, és bulgur vagy kuszkusz kerül még az ételbe. De a varázslatos erő, ami az antioxidánsokban rejlik, a nagy mennyiségű petrezselyemnek köszönhető. Ez a zöldfűszer ugyanakkor rengeteg C-vitamint, vasat és rostot is tartalmaz.

„A petrezselymet csokrostól kellene fogyasztani, nemcsak néhány levelet, mert C-vitamin tartalmában veri a citrusféléket is, rengeteg rostot tartalmaz, és több vas van benne, mint a spenótban. Nyersen fogyasztva hozzájuthatunk belőle mindezekhez az értékes tápanyagokhoz.” – mondja a táplálkozásszakértő.

A kézzel történő étkezés nem feltétlenül a higiénia hiánya

Az étel élvezetéhez annak megérintése is hozzátartozik, nem szabad úgy kezelnünk azt, mint valami szennyező dolgot, hanem minden érzékszervünkkel ki kell élveznünk. A világ lakosságának több mint fele evőeszköz nélkül eszik. Európában ugyan elterjedt az evőeszköz-használat, de sok országban, például Indiában, még mindig kézzel esznek az emberek. És ez nem feltétlenül jelenti a higiénia hiányát.

Amikor megérintjük az ételt, másképp érzékeljük azt. Az a benyomásunk, hogy elegánsak, kifinomultak vagyunk, de valójában ridegséggel kezeljük az ételt, és eltávolodunk tőle.

Egy pohár vörösbor naponta ideális az immunrendszerünknek

Férfiaknak két pohár, nőknek egy pohár vörös bor az ajánlott napi adag.

A franciaországi egyetemi szakértők tanulmányozták a rezveratrolt, a borban található antioxidánst. Ez a színanyag több gyümölcsben is előfordul, többek között a vörös szőlőben. A franciák megpróbálták elkülöníteni ezt az anyagot, hogy étrend-kiegészítőkbe adagolhassák, azonban nem sikerült stabil és hatékony molekulát elkülöníteni, így marad a hagyományos módszer: a vörösbor fogyasztás.

Tudni kell, hogy a szőlőnek nincs ugyanilyen hatása, mert, bár a vegyület megtalálható a gyümölcsben és a mustban is, de nem aktív formában, és így nincs bizonyított hatása. A borfogyasztás esetében végzett tanulmányok mindegyike a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkenését mutatta. Fontos azonban, hogy ne egyszerre igyunk meg öt pohár bort a hét egyik napján, hanem naponta, esetleg kétnaponta mindössze 1 (férfiak esetében esetleg 2) pohárral, és huzamosabb ideig. Azt is fontos kiemelni, hogy itt csak vörösborról van szó, mert csak ebben található meg a rezveratrol.

Másrészt a bornak szorongásoldó hatása is van, és egy pohár borban mindössze 80 kalória van, ezért stresszoldó hatását tekintve jobb választás lehet, mint a gyógyszerek. Természetesen itt nem arra az eufórikus állapotra kell gondolni, amit a részegség okoz, hanem arra a megnyugvásra, amit egyetlen pohár bor válthat ki az agyban.

Mik azok a funkcionális élelmiszerek? – az étcsokoládé is közéjük tartozik

A bor funkcionális ételnek minősül. Ezt a fogalmat a japánok már több mint 50 éve tanulmányozzák. A funkcionális élelmiszerek olyan táplálékok, amelyek tápanyagértékük mellett egészségvédő vagy betegség-megelőző jellemzőkkel rendelkeznek.

A funkcionális ételek egyik példája paradox módon a csokoládé. Van benne zsír és szénhidrát, de ugyanakkor 100 gramm fekete csokoládéban 12 gramm rost található, valamint rendkívül erős antioxidánsok – ezek a kakaóbabban és a kávébabban egyaránt megtalálhatók. A maja és az inka civilizációk a kakaóbabot az „istenek eledelének” tartották.

Redlove alma, egy igazi szuperétel

Kívülről ugyan hagyományos almának tűnhet ugyan, de ha félbevágjuk, meglátjuk mennyire különleges a szerkezete: piros húsa van, ami a gyümölcs közepe körül kifehéredik. Ez az alma csaknem 25-ször több antioxidánst tartalmaz, mint egy közönséges alma.

Savanykás íze van, aromája kissé a bogyós gyümölcsökre emlékeztet. Ugyanazok a festékanyagok találhatók benne (antociánok), mint a fekete szőlőben és az erdei gyümölcsökben.

Különböző gyümölcsök keresztezésével fejlesztették ki Svájcban, több mint 20 éves kísérletezés eredményeként, és nem akárki termeszthet hasonló almákat, csak azok a farmok, amelyek megszerzik a svájciak engedélyét.

A sajt megvéd a fogszuvasodástól

A sajtok esetében azt a módszert érdemes alkalmaznunk, amit a franciák is alkalmaznak: egy kisebb háromszögnyi (30 gramm) sajtot fogyasszunk az étkezések végén, mert a sajtban található baktériumkultúrák megállítják a baktériumok terjedését a szájban, és így védelmet nyújtanak a fogszuvasodás ellen.

A sajtban található zsírok egy vékony réteget képeznek a fogzománcon, ami úgy működik, mint egy pajzs, és a sajtban található baktériumkultúrák, a laktobacillusok megváltoztatják a száj pH-értékét és gátolják a savas baktériumok hatását. Ezenkívül a sajt probiotikumként is kiváló.

Mit együnk, hogy egészségesek legyünk? Térjünk vissza nagymama konyhájához

A táplálkozási szakértő azt is elmondta, hogy a modern embernek csökkentenie kell a liszt és szénhidrát tartalmú élelmiszerek fogyasztását, és egy kissé meg kell emelnie a zsír mennyiségét, ami a 70-es évek óta igazságtalanul háttérbe szorult.

Az egyszerű paradicsomszószos szardínia konzerv például nagyon egészséges választás lehet, ráadásul olcsó is.

A tej és a tejtermékek laktoferrint tartalmaznak, egy vasat hordozó tejfehérjét, amely „elszívja” a vasat a szervezetben található kórokozóktól is, ezáltal megakadályozva azok fejlődését.

„Amikor a nagymamánk este egy pohár tejet adott nekünk lefekvés előtt, hogy nyugodtabban aludjunk, nem is tudta, mennyi jót tett velünk. De táplálkozási szakértőként rengeteg kérdést kapok arról, vajon egészeges-e a tej egy felnőtt ember számára. Egyetlen egyszerű étel sem jelenthet gondot, ami évszázadok óta része az étrendünknek.” – mondja a szakértő.

Hagymát, fokhagymát, csípős paprikát is gyakrabban kellene fogyasztanunk, mert antibakteriális és antimikrobiális hatásúak, és serkentik a vérkeringést. – mondja a szakértő.

A kifacsart gyümölcslevek fogyasztásával ugyanakkor nem ért egyet, ehelyett inkább friss gyümölcsöket javasol. „A gyümölcsöket meg kell rágni, és úgy elfogyasztani. Abban a pillanatban, hogy kifacsarjuk őket, egy pohár alkohollá változtatjuk – ugyanaz lesz az összetétele, mint a bornak vagy a sörnek, annyi különbséggel, hogy ez nem egy hordóban erjed, hanem a májunkban.”

„Egy pohár fresh gyakorlatilag egyenlő egy pohár sörrel. Tanuljuk meg inkább nyersen, megrágva fogyasztani a gyümölcsöket.” – teszi hozzá a szakértő.

Amikor rágunk, az agyunk megérti, hogy eszünk, és jóllakunk. Amikor iszunk, vízként kezeli a folyadékot, és nem keletkezik jóllakottságérzet. Semmilyen folyékony állagú étellel nem lehet jóllakni, ez alól az egyetlen kivételek a csorba levesek és a tyúkhúsleves, ami bizonyítottan gyulladáscsökkentő hatású. Tehát amikor nagymama tyúkhúslevessel kúrálja a megfázásunkat, nem téved, ez valóban segít leküzdeni a betegséget.

RSS Feed Beágyazás

Ezeket olvastad már?

    Legfrissebb

    Hirdetés

    Aktuális kedvencek

    Ez is tetszeni fog

    Kapcsolódó cikkek