Hogyha egy belső szervünkben működési zavar lép fel, ezt általában a testünk előbb-utóbb jelezni szokta valamilyen módon.
A máj, a szervezetünk legnagyobb belső szerve, mely kifejlett állapotában eléri az 1,2-1.5 kg-ot is, ezáltal testünk tömegének 3,6%-át jelenti. A májrák szorosan összefügg a B és C hepatitisszel, és a májcirrózissal.
Dr. Vlad Brasoveanu, aki azon kevés orvosok közé tartozik, akik májátültetést végeznek, rámutat a májrák első jeleire, melyeket igyekezzünk nem figyelmen kívül hagyni.
A kezdeti állapotot általában a tünetmentesség jellemzi. A zsírban gazdag étrend és a rendszeres alkoholfogyasztás nagymértékben hozzájárulhat a betegség kialakulásához. Emellett a B és C hepatitisz jelenléte is ronthat a szerv állapotán.
A túlsúly és a zsíros máj szintén potenciális okozói lehetnek a májráknak.
Ezt már olvastad? 5 májkárosító élelmiszer, amit jobb ha mellőzöl a tányérodról!
A máj az a szervünk, amely nagy szerepet játszik a glükóz felszívódásában, szintetizálja a lipideket, a lipoproteineket és a foszfolipideket, szabályozza a koleszterint és kiválasztja az epét, amely fontos szerepet játszik a zsírban oldódó vitaminok emésztésében és felszívódásában.
Amikor a májfunkcióban zavar áll be, testünk igyekszik jelezni ezt számunkra. Ezek a jelek a következők lehetnek:
- megmagyarázhatatlan súlyvesztés;
- étvágytalanság;
- puffadás;
- hányinger;
- hányás;
- gyomorfájdalom;
- a bőr sárgás elszíneződése;
- bőrproblémák jelentkezése;
- fáradékonyság és izomfájdalom jelentkezése;
A betegség megelőzése érdekében mindenki számára javasolt évente elvégezni egy vérvizsgálatot, mellyel a májfunkciók állapotára nézve kaphatunk értékes információkat.
Ezt már olvastad? A májbetegségek 6 leggyakoribb tünete, az elsőn lehet te is átestél már