Ha jódhiány alakul ki a szervezetben, akkor ennek az egyik következménye a pajzsmirigy megnagyobbodás, hiszen ha nem áll elegendő jód a pajzsmirigyek rendelkezésére, akkor bizonyos a hormonok előállítása akadozni fog. Emellett a jódra azért is van nagy szükség, mert fontos szerepet játszik a szellemi fejlődésben, de szabályozza az anyagcserét is.
Most lássuk, melyek a jódhiány tünetei!
1. A nyak állandó verejtékezése
Ez az egyik leggyakoribb fizikai tünete a jódhiánynak. Ez azért alakul ki, mert a pajzsmirigyek nem tudnak megfelelően működni, és idővel a nyakban golyvák jönnek létre.
2. Testsúlygyarapodás
Ha nincs elég jód a szervezetben, akkor a pajzsmirigyek nem képesek előállítani az anyagcsere optimális működéséhez szükséges hormonokat, így ennek az lesz a következménye, hogy az illető elkezd hízni, mivel a szervezet nem tudja hatékonyan elégetni a kalóriákat.
3. Fáradtság, kimerültség
A jódhiány következtében kialakuló pajzsmirigygondok hatására fáradtság, kimerültség lesz úrrá az illetőn. Ennek oka szintén az, hogy a pajzsmirigyek nem tudják biztosítani az erőhöz, jó közérzethez szükséges hormonok előállítását.
4. Hajhullás
A pajzsmirigyek nem megfelelő működése, ami fakadhat a jódhiányból, gyakran eredményezhet hajhullást. A felmérések szerint a pajzsmirigy problémákkal küzdők 30 százaléka tapasztalt már valamilyen szintű hajhullást.
5. Száraz bőr
A szervezet hormonháztartásának felbomlása is eredményezheti a bőr kiszáradását. A pajzsmirigyek a verejtékezést is szabályozzák, de ha nem tudnak megfelelő hormont biztosítani, akkor a bőrsejtek nem jutnak elegendő folyadékhoz, és létrejön a kiszáradás.
6. Szívritmuszavar
A jódhiány a szívműködésre is negatív hatással lehet, főként ami a szívritmust illeti. És ha emellett még fáradtság, kimerültség is jelentkezik, akkor érdemes felkeresni egy szakembert.
7. Kognitív nehézségek
Ha nincs valakinek a szervezetében elegendő jód, akkor nagyobb az esélye a szellemi leépülésnek, és ez főként az újszülöttek esetében jelenthet nagyobb veszélyt.