Allana Akhtar egy 27 éves egészségügyi riporter, aki nemrég fedezte fel, hogy fennáll nála a szívbetegség kockázata, mivel a családjában többször előfordult szívinfarktus, magas vérnyomás és cukorbetegség is – írja az Insider.
A kardiológus, akit felkeresett, azt mondta, fontos, hogy már fiatal felnőtt korban elkezdjen figyelni a kockázati tényezőkre. Rendszeresen ellenőriznie kell a vérnyomását és a koleszterinszintjét, jobban oda kell figyelnie az étrendjére, többet kell mozognia, és kerülnie kell a dohányzást.
Akhtar azt mondja, bár lényegében mindig is tudta, hogy a családjában komoly problémát jelentettek a szívbetegségek, sokáig nem tudatosult benne, hogy ez a veszély őt is fenyegetheti, és úgy gondolta, csak az idősebbeknek kell odafigyelniük erre. Nemrég azonban szembesült vele, mit jelent számára a családja kórtörténete.
„Ebben a hónapban végre összeraktam a kirakós darabjait: a családom kórtörténete miatt én is veszélyeztetett vagyok, és fennáll a szívbetegség kockázata. Megtudtam, hogy az én etnikai csoportomba tartozó emberek, vagyis a dél-ázsiaiak, valójában aránytalanul magas kockázatnak vannak kitéve a szívproblémák terén. És annak ellenére, hogy naiv meggyőződésem szerint a szívbetegség csak a középkorúakat és időseket fenyegeti, a tudósok és kardiológusok azt látják, hogy több fiatal jelentkezik szívproblémákkal, mint valaha” – magyarázta Akhtar.
Röviden összefoglalta családja kórtörténetét, elmondta, hogy amikor 8 éves volt, a nagymamája szívrohamot kapott, és arra is emlékszik, hogy később rendszeresen ellenőriznie kellett a vércukorszintjét. Amikor 15 éves volt, az apja levette a sószórót az étkezőasztalról, a hipertóniára hivatkozva, de akkoriban még nem értette meg, pontosan mit is jelent ez.
Amikor tudatosult benne, mit jelent ez a számára, felkeresett egy kardiológust. Dr. Nilay Shah éppen a fiatal dél-ázsiai amerikaiak szívbetegségeit kutatja, és ellátta őt tanácsokkal. Shah szerint már fiatal felnőtt korban érdemes elkezdeni odafigyelni a szívbetegség kockázati tényezőire, így sokszor megelőzhető a baj.
„Mivel magas nálam a szívbetegség kialakulásának kockázata, rendszeresen ellenőriznem kell a koleszterinszintemet, a vércukorszintemet és a vérnyomásomat. Shah szerint fontos ezeknek a kockázati tényezőknek a szűrése, mert ha rossz irányba haladnak a tendenciák, könnyebb beavatkozni a folyamat elején, mint később” – mondta Akhtar.
A kardiológus szerint a vércukorszint és a koleszterinszint mérése miatt fontosak a rendszeres vérvizsgálatok, a vérnyomását pedig akár otthon is megmérheti.
Ezen kívül azt tanácsolta, hogy figyeljen oda az étrendjére, és tegye prioritássá a rendszeres testmozgást. „Ha a koleszterinszintem, a vércukorszintem vagy a vérnyomásom megemelkedik, Shah szerint nincs veszve a remény – az étrendem megváltoztatása és a testmozgás csökkentheti ezeket a számokat.” Ebből a szempontból a legmegfelelőbb étrend, amely gazdag növényi tápanyagokban és sovány fehérjékben, valamint kevés feldolgozott és sült ételt tartalmaz.
Akhtar elismerte, hogy bár igyekszik odafigyelni a helyes táplálkozásra, időnként előfordul, hogy egészségtelen ételeket rendel, és tisztában van vele, hogy vissza kell szorítania ezt a rossz szokást. A kardiológus szerint az éttermi séfek gyakran több zsírt használnak a főzéshez, ezért a túl gyakori „bűnös élvezeteknek” meglehet a kockázata a koleszterinszint megemelkedése szempontjából. Természetesen nem kell teljesen lemondani az éttermi ételekről, de jó, ha legalább heti egy vagy két alkalommal házi készítésű ételt tudunk fogyasztani.
A testmozgás szintén kulcsfontosságú elem, és a szakértők általában heti 150 percnyi mérsékelt vagy erőteljes fizikai aktivitást javasolnak, de Shah szerint az is rendben van, ha ezt csak fokozatosan közelíti meg. Mivel Akhtar ülőmunkát végez, az orvos azt javasolta, próbáljon meg többet állni munka közben, és egyetlen hosszú edzés helyett, tegyen több rövidebb sétát.
A dohányzás egy másik kockázati tényező, amit a legjobb elkerülni. „Nem dohányzom, és nem is kezdek bele, ezzel megkerülve a szívbetegségek egyik legnagyobb kockázati tényezőjét” – mondja Akhtar.
Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a barátai közül többen is használnak elektromos cigarettát, amit biztonságosabbnak tartanak, mivel nem az ember szívja be az égetett dohányt és a hagyományos cigarettákban található kátrányt, de ennek ellenére továbbra is kockázatot jelenthet.
Az elektromos cigaretta szívre gyakorolt hatásairól kevesebb kutatás létezik, mint a hagyományos cigaretták hatásáról, de Shah szerint a nikotinnak való kitettség alapvetően növeli a vérnyomást, ami szívbetegséghez vezethet.
A kardiológus összességében megnyugtatta a fiatal nőt, és azt mondta, az, hogy egyáltalán gondol a kockázatokra, már egy lépés a helyes irányba.