Bizonyára jól ismered már az olyan alapvető táplálkozási tanácsokat, mint a megfelelő mennyiségű zöldség-gyümölcsfogyasztás, elegendő ásványi só-, nyomelem- és vitaminbevitel, odafigyelni az elfogyasztott táplálék mennyiségére – minőségére, stb. De mi van, ha minderre gondosan odafigyelsz mindig, és mégis hiányzik valami?
Azért, hogy a bevitt élelmiszerekből a legjobb hatást tudjuk kihozni, úgynevezett fito-tápanyagokra van szükség (olyan természetes vegyületek, amelyek minden növényi eredetű élelemben megtalálható, és ami megadja az illető zöldség vagy gyümölcs színét és ízét). A fito-tápanyagoknak jótékony hatásuk van a rákos megbetegedésekkel, magas vérnyomással és koleszterinszinttel szemben, valamint javítják a memóriát – állítja Jo Robinson, az „Eating on the Wild Side” című könyv írója. Kövesd az alábbi hat meglepő táplálkozási tanácsot, hogy több ilyen tápanyaghoz juthass hozzá:
- Keresd a sötét színeket
Részesítsd előnyben a kék, fekete, vörös, lila gyümölcsöket (feketeáfonya, kék burgonya, feketeribiszke, vörös áfonya, pirospaprika, szőlő, lila spárga), mondja Robinson. Ezek mind antociánt tartalmaznak, amelynek több jótékony hatása van, mint a többi növényi összetevőknek.
- Ne hámozd meg a répát
Robinson szerint, egy répa héjában annyi tápanyag van, mint a hámozott zöldségben összesen. Csak mosd meg jó alaposan, és élvezd.
- Válaszd a keserűt
Az amerikaiak például jobb szeretik kihagyni a keserű ízeket étrendjükből, amivel fontos tápanyagoktól fosztják meg szervezetüket, mondja Robinson. Szerinte ugyanis a gyermekláncfűben kétszer annyi kalcium és nyolcszor annyi antioxidáns van, mint a spenótban. Ha túl extrémnek tartod a pitypangot, tegyél kevés keserű vörös salátát vagy retket a hagyományos salátába.
- Vágd fel a salátát tárolás előtt
Ne felejtsük el, hogy a zöldségek még betakarítás után is élnek, mondja Robinson. Mikor a salátát felvágjuk, ez négyszer annyi antioxidánsban gazdag vegyületet fog termelni, így siet saját védelmére (igen, egy rémült salátát használunk fel).
- Csinálj „étkezési listát”
Az író szerint bizonyos élelmiszerek hamarabb elveszítik tápanyagaikat, mint mások. A fehérmustár leveleit, brokkolit, cseresznyét és kelkáposztát egy-két napon belül fogyasszuk el leszedés után. A hagymát, krumplit vagy almát pár nap múlva is fogyaszthatjuk.
- Hagyd állni a fokhagymát
Ne dobd az egész gerezd fokhagymát a forró olajba. Inkább vagdald föl és tedd félre tíz percre. A feldarabolás egy olyan kémiai reakciót indít be, melynek folytán az az enzim szabadul fel, ami csökkenti a rák és szívbetegség kialakulásának kockázatát – állítja Robinson.
Egyed Zsuzsanna