Táplálkozásodban időnként életkorodnak megfelelő változásokat kell eszközölnöd. Nem eheted ugyanazokat 50 és 30 évesen is, hiszen míg 30 évesen simán betoltad a gyorskajákat, 50 évesen hamar felkúsznak rád a plusz kilók, ha nem étkezel tudatosan és valamelyest egészségesen.
Arról nem is beszélve, hogy ha egészségtelen ételeket fogyasztasz, nem jut hozzá a szervezeted a szükséges tápanyagokhoz. Ha elmúltál már 50 mindenképp iktasd be az életedbe az alábbi étrendkiegészítőket.
D-vitamin
Erősíti az izmokat, enyhíti a csont-, és izomfájdalmakat. Egy nemrég készült felmérés alapján kimutatták, hogy ha valakinek nincs elegendő D-vitamin a szervezetében, hajlamosabb az elhízásra, a cukorbetegségre, a szív-, és érrendszeri betegségekre, a depresszióra, a magas vérnyomásra, a rákos betegségekre és az Alzheimer-kór kialakulására.
Az 50 évesnél idősebb nők közel 10%-a D-vitamin hiányos. Az ajánlott napi adag 1 000 mikrogramm, amihez tabletta formájában hozzá lehet jutni. Ajánlott rendszeresen fogyasztani a következő élelmiszereket: tojássárga, gabonafélék, hal, tej, sajtok.
Kalcium
50 fölött a csontsűrűség rohamosan csökken, háromból egy nő szenved csonttörést. A kalcium erősíti a csontrendszert, az izmokat és az idegrendszert. Egy egészséges táplálkozás naponta 1200 mg kalciumot kell tartalmazzon, ez lehet pl. három adag tejmennyiség. Más kalciumforrások: bab, borsó, brokkoli, saláta, spenót.
Probiotikumok
Erősítik az immunrendszert, gondoskodnak a bőr egészségéről, csökkentik a rossz koleszterinszintet, szabályozzák a testsúlyt. A legjobb probiotikumforrás a joghurt és a savanyúságok. Ha puffadást okoznak a savanyúságok, akkor csak erjesztés nélkül fogyaszd őket. Étrendkiegészítőként is szedheted őket!
Omega 3 zsírsav
Védi a szem egészségét, jó hatással van az agyműködésre, a vérkeringésre, csökkenti a szívbetegség kockázatát, a gyulladást, gondoskodik a haj és a körmök egészségéről. Sok Omega 3 zsírsav található a len-, és repceolajban, a dióban, a lenmagban, és a tengeri halakban.
Magnézium
Egy harvardi tanulmány alapján kimutatták, hogy azoknál a nők, akiknek a szervezetében elegendő magnézium van, jelentősen csökken a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. A magnézium hatással van az idegrendszer működésére, és a vérnyomás szabályozására is.
Rostok
Szabályozzák az emésztést, a bélműködést, csökkentik az emésztőrendszeri problémákat, és bizonyos rákos betegségek kialakulásának esélyét. Ha rostokban gazdag étrendet fogyasztasz, akkor nem kell aggódnod az elhízás miatt sem. Iktasd be az étrendedbe a teljes kiőrlésű péktermékeket, a lencsét, gyümölcsöket, zöldségeket, rizst.