A tüdő az egyik legfontosabb szervünk, szüntelen dolgozik, egy percig sem áll meg. Természetesnek tartjuk, hogy beszívjuk, majd kilélegezzük a levegőt, de valójában elég figyelmet fordítunk-e erre a bravúros légzőszervre?
Egyre többen küzdenek légzési nehézségekkel, nem bírják szusszal az iramot, és ez szó szerint így van, ezért oda kell figyelni a tüdőre.
1. Szabaduljunk meg füstöktől
Itt elsősorban a dohányzásról van szó, ugyanis a dohányfüst irritálja a légutakat, így az ezeket bélelő nyálkahártya megvastagszik. A füst megölheti a légutakban található csillószőröket, amelyek a felgyűlt váladékot kifele hajtanák, de ha zavar keletkezik a rendszerben, akkor a váladék nem tud távozni, lerakódik és köhögéshez vezet. Emellett így könnyebben be tudnak jutni a káros baktériumok, vírusok, amelyeket így nem lesz, ami felfogja. Legtöbbször ez az oka a krónikus obstruktív tüdőmegbetegedésnek. Tegyük le a cigarettát minél hamarább, és a passzív dohányosok is kerüljék a füstös helyeket.
2. Csökkentsük lakásunk légszennyezettségét
A Washingtoni Egyetemen végzett kísérletben arra jöttek rá a szakemberek, hogy a legnépszerűbb 25 háztartási tisztítószerben 17 károsító kémiai anyag található meg, amelyek veszélyt jelentenek az emberi szervezetre. Még azok a termékek is tartalmaztak ilyen káros vegyszereket, amelyek biominősítést kaptak. Ne használjunk illatosított szereket, inkább takarítsunk ecettel, vagy szódabikarbónával.
3. Ne használjunk alumínium-tartalmú légfrissítőket
Mindenki szereti, ha kellemes illat járja be a lakását, de ha lehet, ne használjunk az üzletekben található illatosító sprayeket. Inkább takarítsunk rendszeresen, szellőztessünk többször, vagy szerezzünk be olyan szobanövényeket, amelyek tisztítják a lakás levegőjét.
4. Jógázzunk, mozogjunk
A jóga azért tesz jót a tüdőknek, mert légzési gyakorlatokat is végzünk, így amellett, hogy ellazulunk, kizárjuk a külvilágot, a belső energiáinkra figyelünk, még a tüdőnket is karbantartjuk. Egy félórás jógázás után sokkal több oxigénhez jut a szervezetünk, felfrissítve az egész testet. Ugyanez a hatás érhető el, ha rendszeresen mozgunk, sportolunk.
5. Tüdővédő étrend
A béta-karotinokban gazdag zöldségek, gyümölcsök védik a tüdőt a dohányfüsttől, a levegőben lévő szennyeződésektől. A szelén segítségével megőrizhető a tüdő rugalmassága, a C- és E-vitaminok pedig a tüdő sejtjeinek megújulását, regenerálódását segítik elő, fékezik az öregedési folyamatokat is. A megfelelő folyadékpótlással is segítjük a tüdő működését, a fokhagyma, hagyma gyömbér evésével pedig megelőzhetjük a tüdőgyulladást is. A vitaminokban, antioxidánsokban gazdag zöldségek és gyümölcsök megakadályozhatják a tüdőrák kialakulását, mint ahogy ezt egy 2010-es tanulmányban már bebizonyították.