Az emberi elme számtalan elképesztő teljesítményre képes. A szakemberek évtizedek óta próbálják ezeket a szempontokat különféle pszichológiai kísérletekkel kiemelni, és gyakran figyelemre méltó eredményeket érnek el.
Az alábbiakban bemutatunk 5 híressé vált pszichológiai kísérletet, amelyek meglepő (és néha kínos) igazságokat tártak fel az emberi természetről.
1. A kettéosztott osztály (Kék szem/barna szem kísérlet)
Miután Martin Luther Kinget 1968 áprilisában meggyilkolták, Jane Elliott, egy általános iskolai tanítónő, úgy döntött, megpróbálja megbeszélni harmadik osztályos tanulóival a diszkrimináció, a rasszizmus és az előítéletek problémáját.
Mivel azonban úgy gondolta, hogy a diákok nem érthetik meg ezeket az elvont fogalmakat pusztán egy elméleti vitából, úgy döntött, kipróbál valami praktikusabbat.
A tanítónő két részre osztotta az osztályát: a kék szeműekre és a barna szeműekre, az első nap volt a „kék szeműek napja”, másnap pedig a barna szeműek kerültek sorra, így a gyerekek a saját bőrükön tapasztalhatták meg a diszkrimináció és a rasszizmus hatásait. A kiváltságos csoport különleges bánásmódban részesült (első nap a kék szemű, másnap pedig a barna szemű gyerekek), míg a másik csoport tagjait „alsóbbrendűnek” bélyegezte.
Elliott megállapította, hogy az adott napon előnyben részesített csoport tagjai lelkesebben végezték el a feladatokat és gyorsabban válaszoltak a feltett kérdésekre, mint „megkülönböztetett” osztálytársaik.
2. A zongoralépcső
A német Volkswagen autógyártó a „szórakozás elmélete” címén kísérletet indított, amelynek célja az volt, hogy megmutassa, az emberek viselkedése a jó irányba befolyásolható, ha a mindennapos tevékenységeket élvezetesebbé tesszük a számukra.
Az akció során egy stockholmi metróállomáson a lépcsőket működő zongorabillentyűkre cserélték, és megfigyelték, hogy a járókelők közül hányan választják az egészségesebb (és szórakoztatóbb) lehetőséget a mozgólépcső helyett.
Mint kiderült, 66%-kal többen választották inkább a „zenélő lépcsőt” a mozgólépcső helyett, ami egyértelmű bizonyíték arra, hogy a bennünk lévő játékos szellem csak az alkalomra vár, hogy felszínre kerülhessen.
3. Hegedűs a metróban
Joshua Bell, a világhírű hegedűművész kivételes tehetségéről és 3,5 millió dolláros Stradivarius hegedűjéről ismert, a washingtoni metró utasait mégsem nyűgözte le különösebben a jelenléte.
2007. január 12-én Bell egy kis ingyenes koncertet adott a metróállomáson, 45 perc alatt 6 klasszikus darabot játszott el. Mindössze 6 ember állt meg, és hallgatta a játékát, és összesen 20 ember hagyott neki pénzt.
Bell 32 dollárt gyűjtött össze így, és a Bored Panda beszámolója szerint senki nem tapsolt a koncert végén. Az emberek nem fordítottak nagyobb figyelmet rá, mint bármelyik közönséges utcai zenészre, senki nem vette észre, hogy ő a világ egyik legnagyobb hegedűművésze, aki éppen a létező legösszetettebb darabokat játszotta el.
Ez a kísérlet rávilágított, mennyire fontos a kontextus, és mennyiben befolyásolja a valóság felfogását. Néhány nappal korábban Bell hivatalos koncertet adott, ahol a jegyek egyenként legalább 100 dollárért keltek el.
4. A füsttel teli szoba kísérlete
Ebben a kísérletben az embereket bevezették egy szobába, hogy ott kitöltsenek egy kérdőívet. Majd az ajtó résén füstöt engedtek a szobába, hogy azt a benyomást keltsék, mintha a szomszédos helyiségben tűz ütött volna ki.
Noha várható lett volna, hogy a csoport tagja azonnal felállnak és elhagyják a szobát, a helyzet nem volt ennyire egyszerű. Az emberek viselkedését két beavatott színész befolyásolta, akiket a szervezők arra kértek, viselkedjenek úgy, mintha nem érdekelné őket a füst.
Megállapították, hogy a színészek jelenléte nélkül a szobában tartózkodók 75%-a azonnal kiment, hogy figyelmeztessen valakit a füstre, ez az arány azonban 10%-ra csökkent, amikor a színészek is jelen voltak a szobában.
Sőt, mi több, tízből kilencen folytatták a kérdőív kitöltését, mintha mi sem történt volna. Ez nagyszerű példa arra, hogy befolyásolhatja mások passzivitása a viselkedésünket és a döntéseinket vészhelyzet esetén.
5. A Carlsberg-kísérlet
A Carlsberg sörgyártó cég úgy döntött, hogy elvégez egy érdekes társadalmi kísérletet a filmek szerelmeseinek körében. Egy mozitermet megtöltöttek tetovált, kigyúrt motorosokkal, és csak két széket hagytak szabadon a terem közepén.
Sok pár inkább úgy döntött, távozik, amikor megpillantották a félelmetes külsejű férfiakat, de akadtak olyanok, akik bátrabbnak bizonyultak, és leültek a két üres székre.
Azokat, akik úgy döntöttek maradnak, hangos üdvrivalgással köszöntötték, ráadásul ingyen sört is kaptak a Carslberg jóvoltából. Ez a kísérlet arra emlékeztet bennünket, hogy soha nem szabad a külső alapján ítélnünk, hiszen nem a ruha teszi az embert.
Isabelle Duvernois Testbeszéd című könyve szintén hasznos olvasmány lehet. A gazdagon illusztrált könyv a következő egyszerű igazságból indul ki: „mindannyian hazudunk” – majd különböző technikák egész sorozatát mutatja be arra, hogy értelmezhetjük a gesztusokat, és hogy fejthetjük meg a szép szavak mögött rejlő igazi üzenetet a testbeszéd értelmezésének segítségével.