A stressz miatt előfordulhat, hogy önkéntelenül is összeszorítjuk az állkapcsunkat, és csikorgatjuk a fogunkat, ez az állandó nyomás pedig túlterhelheti az állkapocsízületet (temporomandibuláris ízület) és a környező izmokat, ami fájdalomhoz, merevséghez és gyulladáshoz vezethet.
Az stressz miatti állkapocs-szorítás számos váratlan egészségügyi problémához vezethet, amikkel sokan nincsenek tisztában.
Fejfájás
Az állkapocsban fennálló krónikus feszültség hozzájárulhat a migrénhez és a feszültség okozta fejfájáshoz, mivel megterheli a környező arcizmokat. De az állkapocsban lévő feszültség a nyakizmokra is hatással van, és ez is kiválthatja a fejfájást.
Fülfájás
A fülfájás az állkapocsból is eredhet. Az állkapocs és a koponya csak az izmok és a szalagok révén kapcsolódik össze, ezért ha az izmok feszesek, az állkapocs felfelé húzódik a koponya felé, ami nyomást gyakorol a hallójáratokra.
Vállfájdalom
Az állkapocs feszültsége a vállak megfeszülését és felfelé húzódását is okozhatja. Ez érinti a fejbiccentő izmot (musculus sternocleidomastoideus), amely nyak külső oldalán található kétoldalt. Az állkapocsfeszülés a trapézizomra (musculus trapezius) is hatással van, mivel tejsav képződik benne, ami izomgörcsökhöz és fájdalomhoz vezethet.
Rágási problémák
A stressz okozta állkapocsfeszültség arra késztethet, hogy öntudatlanul csikorgassuk a fogainkat. Idővel az állandó fogcsikorgatás elhasználhatja a fogzománcot, így a fogak érzékenyebbé válnak, és így hajlamosabbak lesznek a fogszuvasodásra és törésre.
Súlyos esetekben a hosszan tartó fogcsikorgatás szerkezeti változásokat okozhat az állkapocsízületben, ami megnehezíti és fájdalmassá teszi az állkapocs mozgatását rágás vagy beszéd közben.
Ezeket a problémákat a kiváltó ok, vagyis a stressz kezelésével orvosolhatjuk a leghatékonyabban, de a tudatos odafigyelés is fontos. A gyengéd állkapocsgyakorlatok és nyújtási technikák – például a száj lassú nyitása és zárása, az állkapocsizmok masszírozása vagy a nyelv szájpadlásra helyezése – segíthetnek a feszültség enyhítésében.
Az állkapocsra helyezett meleg borogatás is segíthet ellazítani az izmokat, az éjszaka folyamán történő fogcsikorgatást pedig fogvédővel előzhetjük meg.
A helyes testtartás szintén fontos ahhoz, hogy minimalizáljuk az állkapocsra és a nyakra nehezedő terhelést.
Ha az állkapocs-összeszorítás főleg éjszaka fordul elő, érdemes módosítani a lefekvés előtti rutint a pihentetőbb alvás érdekében. Kerüljük a koffeint és az alkoholt, ne használjunk képernyőt közvetlenül lefekvés előtt, de próbálkozhatunk meditációval is.
A testmozgás és a kreatív hobbik szintén hatékonyan csökkenthetik a stresszt, és ezáltal enyhíthetik az állkapocsban fennálló feszültséget.