A boldogság megfoghatatlan, nincs egy általános recept, hogy amennyiben ezt teszed, akkor szárnyaid nőnek majd az örömtől. A boldogság titkát nem könnyű megtalálni, még nehezebb megtartani. Tulajdonképpen mindennap gyakorolni kell, hiszen, ahogyan Thich Nhat Hanh száműzött vietnámi zen buddhista szerzetes, béke aktivista és író mondotta: „Nincsen út a boldogsághoz, a boldogság maga az út”.
Gyakorlatilag a boldogság kulcsa az út kiválasztásán múlik: dönthetünk úgy, hogy időnket, energiáinkat többnyire a negatív érzésekre, eseményekre irányítjuk, de dönthetünk úgy is, hogy csak a jó dolgokat vesszük észre.
Ma az emberek többsége hajlamos csak a rosszra figyelni, miközben az építő, feltöltő, energiát és erőt adó jó dolgok is ott vannak karnyújtásnyira, csak nem törődünk azzal, hogy észrevegyük. Ha mind a kellemetlen, rossz történésekre, hírekre összpontosítunk, akkor elhitetjük agyunkkal, hogy egy szörnyű világban, szörnyű körülmények között élünk. Ebből kifolyólag nem fogjuk jól érezni magunkat a saját bőrünkben, frusztráltak, ingerültek leszünk magunkkal és családtagjainkkal, barátainkkal szemben. Sokszor teljesen alaptalanul. Mire jó ez? Semmire.
El kell dönteni, hogy ettől a naptól kezdve melyik oldalt nézzük. Ez nyilván nem fog menni olyan könnyen, hiszen, hogy ha most megkérdeznénk az embereket, hogy gyorsan soroljanak fel 5 pozitív dolgot az életükből, sokan még egyet is alig találnának. Sajnos ide jutottunk, pedig annak is örülni kellene, hogy odakint a fák virágba borultak, a madarak meg szorgosan építik a fészküket, nincs nagybaj az egészségünkkel, és ráadásul vannak, akik szeretnek is!
A boldogság gyakorlása kulcskérdés. Íme egy nagyon jó módszer Rabbi Rami Shapiro-tól, aki spirituális témákban több könyv szerzője.
Első lépés: Megfigyelés
Fel kell fedezni az életünkben azokat a dolgokat, amelyek boldogságot okoznak, elismeréssel töltenek el, békét jelentenek. Például ilyen lehet az eső utáni föld illata, ha valaki elmosogatott helyettünk, ha a lábaink annyira erősek, hogy fel tudunk menni a lépcsökön az emeletre, hogy szeretnek a gyerekeink, és mi is őket. Ezeket az aprónak tűnő, mégis óriási dolgok fontosságát kell tudatosítani.
Második lépés: Szünet
Mikor valami öröm, boldogság ér, egy pillanatnyi szünetet tartva, éljük meg, éljük át a pillanatot.
Harmadik lépés: Lélegezzünk
Ez a legnehezebb. Meg kell állni egy pillanatra, ki kell zárni a külvilágot, erősen koncentrálni kell egy bizonyos jó dologra, és vegyünk mély lélegzetet tíz alkalommal. A be- és kilégzés során is összpontosítani kell a pozitív érzésre, gondoljunk a fényre, amely átjárja a testet, és őrizzük meg a boldogság pillanatát, hogy az a későbbiekben életünk végéig velünk legyen.
Negyedik lépés: Gyakorlat
Ez a tíz lélegzetvétel nem fog 30 másodpercnél tovább tartani. Mindennap, ha ezt átélve gyakoroljuk, egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élhetünk.