Az orvosok egy új, halálos vírust fedeztek fel, amit egy kullancsfajta terjeszt. A Wetland-vírusnak (WELV) elnevezett kórokozót először egy kórházi betegnél mutatták ki, akit a kínai Jinzhou városában kezeltek még 2019 júniusában. A férfi állítólag akkor fertőződött meg, amikor a Belső-Monglólia tartomány egyik nemzeti parkjában tett látogatása során megcsípte egy kullancs.
A kullancscsípés tünetei, többek között fejfájás, hányás, étvágytalanság, láz és gyulladt nyirokcsomók voltak. Ezek körülbelül öt nap alatt alakultak ki a csípés után, és az orvosok antibiotikumot írtak fel a férfinak.
Amikor azonban néhány nap elteltével a tünetei nem enyhültek, rájöttek, hogy nem bakteriális, hanem vírusfertőzésben szenved. A vérvizsgálatok egy addig még soha nem látott orthonairovírust mutattak ki – a vírusok egy csoportja, amelyek általában kullancscsípés útján terjednek.
Az orthonairovírus-félék okozzák például a krími-kongói vérzéses lázat, ami az esetek mintegy 40%-ában halálos kimenetelű. A fertőzés általában a fertőzött állatállomány vérével vagy szövetével való érintkezés után következik be. De emberek is átadhatják a fertőzést testnedveken keresztül. Sőt, a fertőzés a nem megfelelően sterilizált kórházi eszközökkel is terjedhet.
Miután a férfinál felfedezték az új, Wetland-vírusnak elnevezett orthonairovírust, a kutatók úgy döntöttek, hogy Észak-Kínában kullancsokat gyűjtenek, hogy kikísérletezzék, hol található meg a fertőzés. A mintegy 14 600 begyűjtött kullancs közül öt különböző faj hordozta a vírust.
A kórházakban hasonló tüneteket mutató betegeket is megvizsgálták, és 20 esetben mutatták ki a fertőzést. A további vizsgálatok kimutatták, hogy a vírus halálosabb lehet, mint kezdetben gondolták.
A láz, a szédülés, a fejfájás, a rossz közérzet és hátfájás, valamint hányinger, hányás és hasmenés az általánosan jellemző tünetek közé tartoznak, és sok betegnél szövetkárosodást, valamint vérrögképződést is megállapítottak, az egyik beteg pedig kómába esett.
Az utóbbi betegnek magas volt a fehérvérsejt-koncentrációja az agyat és a gerincvelőt körülvevő folyadékban, ami arra utal, hogy a vírus megtámadta az agyat.
A kezelés hatására minden beteg felépült, és az orvosok azt is megállapították, hogy az egyébként egészséges páciensek esetében a betegség enyhe lefolyású lehet. Veszélyeztetett betegeknél azonban a fertőzés hosszú távú egészségügyi problémákat okozhat, de akár halálos is lehet.