A helyes táplálkozás és rendszeres mozgás mellett mit tehetünk még, hogy agyunkat formában tartsuk? Ahogy a jóga segít megtartani a testi-lelki egyensúlyt és a szaladás javítja a láb izomtónusát, úgy vannak olyan sajátos, tudományosan bizonyított gyakorlatok is, amelyekkel a kognitív teljesítőképesség különböző aspektusai eredményesen fejleszthetők.
Bizonyára ti is ismertek jó néhány memóriafejlesztő gyakorlatot, sok féle agytréning és tudásfejlesztő fortély áll rendelkezésünkre manapság. A kertészkedéstől a zöld teáig, most mi is elhoztunk nektek néhányat a leghatásosabbak közül, amelyek erősítik az emlékezőképességet, finomítják a problémamegoldó készséget és javítják az agyi funkciókat.
1. Használd bal kezedet, hogy beizzítsd kreativitásod!
Agyunk jobb féltekéjében találhatók a kreativitásért felelős központok, ugyanakkor, ő irányítja a test bal felét is. Bal kezünket használva tehát növeljük a jobb agyféltekénk aktivitását (írás, fogmosás, stb.), amely egy izraeli tanulmány szerint közel 50%-al növeli a kreativitási értékeinket. A tanulmány szerzői azt is állítják, hogy csupán a bal kéz összeszorításával és elernyesztésével egyes verbális – és tájékozódási képességek is fejleszthetők.
2. Kertészkedj, hogy legyűrd a depressziót!
Egy norvég kutatás kimutatta, hogy a depresszióban szenvedők jelentősen jobb kedvre derültek háromhétnyi ásás, ültetés, metszés és öntözés után. Emellett pedig egy halom kutatás kötötte már össze a természetben való tartózkodást a stressz és kedvetlenség csökkenésével. A Bristoli Egyetem kutatói azt is kimutatták, hogy a talajban levő bizonyos mikroorganizmusoknak való kitettség egyfajta boldogsághormon, a szerotonin termelődését váltja ki az agyban.
3. Igyál zöld teát, hogy koncentrálni tudj!
A majdnem csak kizárólag a zöld tea leveleiben megtalálható teanin blokkolja bizonyos anyagok kötődését az agyban levő stressz-receptorokhoz, meggátolva így a szorongást és a koncentrálóképesség elvesztését – mutatta ki egy japán tanulmány. A Neurofarmakológiai Folyóiratban megjelent egy másik kutatás szerint pedig a zöld teában levő koffein jótékonyan hat a fáradtsággal szemben, segít az éberség és összpontosítás megőrzésében.
4. Tetriszezz az éles elméért!
Napi pár perc bíbelődés a bukdácsoló kockák illesztgetésével, már jótékonyan befolyásolja a szürkeállomány tartalékait – egy, a Kaliforniai Egyetem által végzett kutatás eredményei szerint legalábbis. A szürkeállományt nagyrészt a neuronok sejttestjei alkotják, amelyek a szellemi tevékenységek legfőbb pillérei. A szakértők szerint a tetrisz úgy pumpálja fel a szürkeállomány kapacitását, mint ahogy a súlyemelés duzzasztja az izmokat.
5. Szaladj!
A Texasi Egyetem kutatói kimutatták, hogy azok az ülő életmódot folytató felnőttek, akik elkezdtek kocogni heti pár alkalommal, 30%-al növelték azon képességüket, hogy egyszerre több dologra tudjanak figyelni. A fizikai aktivitás köztudottan felpezsdíti a vérkeringést, ami javítja az agy oxigén- és tápanyag ellátottságát. Bármilyen nemű rendszeres fizikai aktivitás javítja az agymunkát.
6. Aludj a tartós memóriáért!
Német kutatók mutatták ki, hogy 40 perc alvás után az alanyok 25%-al javították eredményeiket egy memóriajátékban, szemben azokkal, akik nem szundiztak egy gyorsat. A rövidtávú emlékek a hipokampuszban tárolódnak, ezek „törékenyek” és könnyedén elvesztődnek, feledésbe merülnek. Alvás alatt ezek az emlékek az agykéregben raktározódnak el, ahol tartósabban maradnak meg, és ahonnan könnyebben előhívhatók – magyarázzák a kutatók.
7. B-vitaminnal az Alzheimer ellen
A B-vitamin szintén növeli a szürkeállomány kapacitását, aminek csökkenését viszont összefüggésbe hozták az Alzheimer-kór és demencia kialakulásával. A B-vitaminban gazdag ételek, mint a sötétzöld zöldségek, tojás, hús és hal megelőzheti a kor előrehaladtával kialakuló agyi zsugorodást.
8. A víz és a reakcióidő
A jól hidratált emberek reakcióideje 14%-al jobb, mint a szomjas embereké. Egy táplálkozási folyóirat szerint már az enyhe dehidratáltság is negatívan befolyásolja az agy tartalékait. Ilyenkor az agy a szervezet más részeitől vonja meg a vizet, ezáltal szomjúságérzet alakul ki. Tehát, amikor szomjasak vagyunk, az agyunk már rég szikkadozik – ezért fontos a folyamatos folyadékpótlás. Vizeletünk milyensége sokat elmond hidratáltsági állapotunkról: ha túl sötét és már órák óta nem látogattuk meg az árnyékos helyet, akkor ideje innunk egy-két pohárral.
9. Fogyasszunk zsályát a jobb emlékezésért
Egy angol felmérésből kiderült, hogy zsályafogyasztás után egy órával 35%-al nőttek egy memóriajátékban résztvevők eredményei. A kutatók a növényben található antioxidánsra, az acetilkolin fontosságára mutattak rá.
10. Változtass a rutinon!
A McGill University kutatói szerint a monoton és egyoldalú szellemi munka (legyen szó akár hosszas Facebook görgetésről vagy sudokuzásról) ugyan megerősíti az azon tevékenységekben résztvevő neuronok közti szinapszisokat, viszont az agy többi területei ezalatt tétlenül ülnek. Ezt megelőzendő, ajánlott némi változtatásokat becsempészni a mindennapi rutinunkba – edzésterv változtatása, más útvonal a munkahelyre, nem a szokásos receptek követése, stb. Ez segít az IQ, a memória és egyéb agyi funkciók javításában is.
Egyed Zsuzsanna