Évente mintegy 40 ezer elefánttal végeznek illegálisan Afrikában, és ez azt jelenti, hogy negyedóránként elpusztul egy ormányos. Sierra Leonében 2009 óta már nem él elefánt, Szenegálban pedig már csak 5-10 állat élhet. Az elmúlt félévszázadban az afrikai elefántállomány közel 90 százaléka pusztult el. Ha a jelenlegi trendek tovább folytatódnak, tíz éven belül kihal az afrikai elefánt – olvasható az Independentben.
A statisztikák annak ellenére évről-évre rosszabbak, hogy a világon 1989 óta tiltott a nemzetközi elefántcsont-kereskedelem. Ezzel ugyan csökkent az orvvadásza és a csontok fekete piaci ára is szinten maradt, ám rá tíz évre enyhítettek a szabályozáson, és lehetővé vált az egyszeri értékesítés. Így például 49 tonna botswanai, namíbiai és zimbabwei elefántcsont kerül Japánba, vagy 105 tonna Japánból Kínába. A hatalmas mértékű legális elefántcsont mellett pedig az illegálist nem volt nehéz eladni, így a bűnözés mértéke ismét emelkedni kezdett. Annyira, hogy 1989 óta 2011-ben volt a legrosszabb a helyzet.
Az elefántcsontból készült dísztárgyak és egyéb használati tárgyak legnagyobb felvásárlója Kína, és az agyarakkal való kereskedések egyre jobb befektetések, hisz az állatok példányszámának csökkenésével az értékük egyre nő. A brit külügyminiszter szerint ez a feketepiac növeli a korrupció mértékét is, és aláássa az egyes államok közti, egyébként is érzékeny stabilitást, továbbá az orvvadászatból származó hatalmas bevételekből terrorista csoportok is részesülnek.
A brit kormány ezért kitüntetett figyelemmel kezeli az elefántok ügyét, a brit hadsereg például tréningeket tart a Kenyában dolgozó, az orvvadászokra vadászó vadőröknek, februárban pedig a kérdéshez kapcsolódó nemzetközi konferenciát tartanak Londonban. Itt a tervek szerint megújítják majd az Afrikai Elefántok Akciótervet is, amelyet az érintett 38 afrikai állam már korábban elfogadott. Ez a terv jelentheti a vadon élő elefántok utolsó esélyét.