Egyre több fiatal szenved szívinfarktustól – figyelmeztetnek az orvosok, akik az egészségtelen életmóddal magyarázzák ezt a kevésbé normális jelenséget. Azt is megállapították, az átlagos életkor több mint 10 évvel csökkent – olvasható egy romániai napilapban.
A szívinfarktusos esetek eddigi többsége az 50 év feletti férfiakat és az 55 év feletti nőket érintette. Most ez az életkor legalább 10 évvel csökkent – olvasható a magyarázat a Libertatea hasábjain.
„Egyre gyakoribb a fiatalabb korosztályok, akár 25-30 évesek körében. Nyilvánvaló, hogy nagyon sok fiatal szenved szív- és érrendszeri betegségekben, itt kezdhetjük a magas vérnyomással, amit véletlenül fedezünk fel” – nyilatkozta Ramona Guraliuc, a rohammentő-szolgálat koordinátora, főorvosa.
A szív- és érrendszeri betegségek okozzák a legtöbb halálesetet az Európai Unióban. 2021-ben például több mint 1,7 millió halálesetet regisztráltak ebben a kategóriában, ami a teljes halálozás 32,4%-át teszi ki. Romániában a helyzet még riasztóbb: minden második személy szív- és érrendszeri betegség következtében hal meg, ami 52%, közel duplája az EU átlagának.
Dr. Dragoș Vinereanu, a Bukaresti Egyetemi Sürgősségi Kórház kardiológiai osztályának vezetője tavaly azt nyilatkozta, a fiatalok körében a szívinfarktus annyira elterjedt, hogy már nem számít kivételnek, hanem szinte „szabály” lett.
„Mi [a Bukaresti Egyetemi Sürgősségi Kórház] csütörtökön vagyunk ügyeletesek. A fővárosból és az ország déli részéből érkező 10-15 szívinfarktusos beteg közül fele 45 év alatti. Így sajnos ez szabály lett, már egyáltalán nem kivétel” – fogalmazott az osztályvezető egy helyi TV-csatornának.
Az orvosok figyelmeztetnek, a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedő fiatalok számának növekedése az egészségtelen életmód következménye. Ez egy ördögi kör, amelybe anélkül csöppenünk bele, hogy tudatosítanánk – gyorsan bekapunk egy hamburgert, mert csak annyira van időnk, ülünk a számítógép előtt, alig gyalogolunk, az időhiány miatt a létfontosságú tápanyagokról és az otthon készített ételekről ne is beszéljünk.
A pénzügyi nyomás és a digitális életmódból adódó stressz a káros zsírokkal és feldolgozott élelmiszerekkel együtt egy ketyegő bombát ültet a szívünkbe, ami egyre gyakrabban robban fel idejekorán.
„A környezet, amelyben élünk, ahol dolgozunk, egy ok. Nagyon sok káros elem van, mint a drogok, az alkohol és a dohányzás. Ehhez hozzáadódik a nagyon magas stressz szint. Ezek mind, együttesen, plusz a helytelen táplálkozás, valamint az alvásidők figyelmen kívül hagyása növelik a szívinfarktus gyakoriságát a fiatalok körében” – magyarázza Ramona Guraliuc, főorvos.
A dohányzás továbbra is kockázati tényező a szív- és érrendszeri betegségekre. Egy nemrégiben készült tanulmány azt mutatja, a 45 év alatti, szívinfarktuson átesett betegek közül 10-ből 9 dohányzott.
Akkor beszélünk szívinfarktusról, amikor a vér nem jut el a szív egy részébe, az áramlása blokkolva van, és ez a szívizom károsodását okozza. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés, amely kisugárzik a karokba, a hátra, nyakba vagy állkapocsba, de jelentkezhetnek légzési nehézségek, fokozott izzadás, hányinger vagy szédülés – áll az American Heart Association leírásában.