A stroke után sokszor megváltozik az érintettek élete, arról azonban kevesen számolnak be, hogy feketére változott volna a nyelvük, és szőrszálak nőttek volna ki rajta.
A JAMA Dermatology beszámolója szerint egy, a nevét nem vállaló indiai férfi bal oldali bénulást szenvedett a stroke után. Ez nagyban megnehezítette az étkezését, ezért az orvosok azt ajánlották, hogy fogyasszon folyékony állagú élelmiszereket.
Több hónap elteltével a férfi kétségbeesetten keresett fel egy bőrgyógyászt, mivel a nyelvét egy fekete szőrös réteg borította el.
A vizsgálatok után “fekete szőrös nyelvvel”, vagyis orvosi nevén lingua villosa nigra-val diagnosztizálták.
Ez az állapot akkor fordul elő, amikor a nyelv felszínén lévő apró dudorok, az úgynevezett papillák, baktériumokkal tömődnek el. A clevelandi klinika szerint a papillák általában a bőrhöz hasonlóan néha lehámlanak. Ha a nyelvet nem éri szilárd táplálék, vagy, fogkefével nem dörzsölik át rendszeresen, akkor könnyel felhalmozódnak rajta a baktériumok.

Az orvosok szerint ezek az 1 mm-es pontok elérhetik akár a 18 mm-t is. Ha a baktériumok és élesztőgombák túlszaporodnak, elszíneződést okoznak, ami egy hajszálszerű struktúrát alakít ki. Feltételezik, hogy a túl hosszú papillák keratint, vagyis ugyanazt a fehérjét termelik, amelyek a hajszálakban is megtalálhatóak, éppen ezért nagyon hasonlítanak a hajszálra.
A nyelv ebben az esetben feketére, fehérre vagy sárgás színűre változhat. Bár az állapot nem káros, elsősorban nem esztétikus, és rossz szájhigiéniához vezet.
Okozhatja a dohányzás, az alkohol-, vagy kokainfogyasztás, a kávé, a kiszáradás és egyes gyógyszerek, többek közt az antibiotikumok is. Gyakrabban fordul elő olyan embereknél, akik nehezen esznek, vagy pürésített diétát tartanak.
A Stroke Association szerint fontos, hogy az agyvérzésen átesett emberek szigorúan figyeljenek oda a szájhigiéniára, hogy csökkentsék a stroke utáni szövődmények kialakulásának esélyét. A száj és a fogak gondozása fokozott figyelmet igényel azok esetében, akik nem tudnak megfelelően nyelni.
A stroke leggyakrabban ismert mellékhatásai közé tartozik a nyelési nehézség, a beszéd- és olvasási nehézség, valamint a kóros fáradtság.