Egy pszichológus egy céges továbbképzőn a stresszkezelésről tart előadást az alkalmazottaknak. Ahogy fel-alá sétál a teremben, egyik pillanatban a katedráról felemel egy pohár vizet. Mindenki arra számít, hogy azt a kérdést fogja feltenni, amit ilyenkor szoktak, azaz, hogy szerintük félig tele, vagy félig üresnek látják az alkalmazottak a poharat.
Azonban nem ez a kérdés hangzott el. A pszichológus azt kérdezte az emberektől, hogy szerintünk milyen nehéz az a pohár.
Eltérő válaszok érkeztek, az alkalmazottak többsége igyekezett a vizes pohár valódi tömegét meghatározni.
“Tudják, valójában a pohár súlya nem is számít annyira. Lényegesebb az, hogy mennyi ideig tartjuk a kezünkben. És itt kezdődik a probléma. Ha egy órát tartjuk kézben, a karunkban fájdalom keletkezik. Ha egy napig tartjuk, azt fogjuk érezni, hogy már nincs is karunk, hiszen teljesen lebénul abban a tartó pozícióban. És mindeközben a pohár súlya nem változik, de minél több ideig tartjuk a kezünkben, annál súlyosabb, nehezebb helyzetben találjuk magunkat.” – mondta a pszichológus.
Majd folyatta: “A stressz, és az élet problémái, olyan, mint ez a vízzel teli pohár. Ha kis ideig tartjuk magunkon, még nem okoz gondot, ha több ideig ragaszkodunk hozzá, fájdalmat okoz, ha egész életünkben foglalkozunk vele, egyszerűen megbénít, és már semmit sem tudunk tenni.”