A buddhizmus tanításainak és a kvantumelmélet alapelveinek összeegyeztetésére vállalkoztak tudósok, fordítók és buddhista szerzetesek az atlantai Emory Egyetemen.
A szándék dicséretes, hisz míg a kvantumelmélet szerint a a világ végtelen számú események láncolata, addig a buddhizmus a karmikus ciklust hangsúlyozva az ok-okozatok végtelen láncolatát vallja. Az egyetemen egyébként tiszteletét tette maga a dalai láma is, aki hét éve dolgozik meditatív elme működésének és a laboratóriumi kutatások összeegyeztethetőségének problematikáján – olvasható a New York Timesban.
Az Emory-Tibet Együttműködés célja tudományos módon mérhetővé tenni a meditáció hatásait. Az Emory Egyetem évente mintegy 700 ezer dollárt fordít szerzetesek taníttatására, aki majd Indiába visszatérve, a száműzött tibeti szerzeteseket oktatják. Ráadásul az egyetem professzorai Dharamsalában is oktatnak vendégelőadóként, ami azért is rendkívüli, mert a szerzetesek 2012-ben fogadták el, hogy a tudomány is az oktatásuk részévé váljon.
A folyamat nehézségét mi sem mutatja jobban, mint a nyelvi problémák, hisz a kutatók azzal szembesültek, hogy a tibeti nyelvben nincsen kifejezés például a fotoszintézisre vagy a klónra. Ugyanakkor a tibeti nyelvben található, többszintű jelentésű szavak kérdésével is kezdeni kellett valamit, ezért eddig közel 2500 új tudományos kifejezést hoztak létre.