A NASA egyik tisztviselője elmondta, miért kellett Sunita ‘Suni’ Williams és Barry ‘Butch’ Wilmore űrhajósoknak 9 hónapig a Nemzetközi Űrállomáson maradniuk – írja az Unilad.
Suni Williams és Butch Wilmore 2024 júniusában indult el egy nyolcnapos küldetésre, végül azonban nem tudtak a tervek szerint visszatérni a Földre, mivel a Boeing Starliner kapszulával, aminek vissza kellett volna hoznia őket, műszaki hibák merültek fel.
Most azonban már csak napok kérdése, hogy visszatérjenek a Földre a SpaceX Falcon 9 típusú űrhajójával.
Arra, hogy pontosan miért is tartott ilyen sokáig Wilmore és Williams visszatérése a Földre, több különböző válasz is érkezett az elmúlt hónapokban.
December 17-én a NASA közölte, hogy az űrhajósok hazatérésének márciusban kell megtörténnie, hogy a SpaceX-szel közösen dolgozhasson a küldetéshez szükséges új űrhajó befejezésén.
Elon Musk azonban február 28-án Joe Rogan podcastjában azt mondta, ami a technikai okokat illeti, sokkal hamarabb is képesek lettek volna lehozni a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósokat, és szerinte a késedelemnek politikai okai voltak. Bill Nelson, a NASA korábbi adminisztrátora ezzel szemben azt állította, hogy „a politika semmilyen szerepet nem játszott ebben a döntésben.”
Kenneth Bowersox, a NASA Space Operations Mission Directorate (SOMD) helyettes adminisztrátora múlt pénteken egy telekonferencián új magyarázatot adott, miszerint a NASA egyszerűen nem engedhette meg magának a küldetést.
„A SpaceX emberei segítettek nekünk – segítettek nekünk egy csomó lehetőséggel, hogy tudnánk Sunny-t és Butch-ot hazahozni” – magyarázta. „Nagyon segítőkészek voltak az elmúlt évben, amikor előálltak ezekkel a lehetőségekkel” – tette hozzá.
Bowersox szerint számos lehetőség felmerült ugyan, de a NASA „elég gyorsan kizárta azokat.” „Ez azon alapult, hogy mennyi pénz áll rendelkezésre a költségvetésünkben, és hogy mennyire fontos, hogy a legénység a Nemzetközi Űrállomáson maradjon. Ők fontos részét képezik az állomás fenntartásának” – fejtette ki. „A legjobb megoldás valóban az volt, amelyikbe most belevágtunk.”
Ezt Bill Gerstenmaier, a SpaceX alelnöke is alátámasztotta, hangsúlyozva, hogy a halasztás lehetővé tette a tudományos munka folytatását is.