Ha egyszer beköltöznek a bogarak a lakásba, elég nehéz onnan kiirtani, ha nem a megfelelő módszerekkel próbálkozunk. Kicsik, gyorsak és mérhetetlenül szemtelenek. Tegyünk valamit ellenük, különben gyorsan a fejünkre nőnek.
A pirosak gyorsabbak
A csótányok közül két kategóriát különböztethetünk meg: a pirosakat és a feketéket. A feketék nagyobbak és lomhábbak, nem mozognak olyan gyorsan. A pirosak alig 15 mm-esek és vöröses-barna színük van. Még ha nincs is szárnyuk, képesek repülni már életük első napjaiban is. Ez a képességük elvész, ahogy idősödnek. Mindkét fajnak vékony, lapos teste van, így bármilyen vékony repedésen beférnek. Viszonylag rövid ideig élnek, alig kétszáz napig. A nőstények kb. 36 tojást raknak le, és ezeket bevonják egy mindennek ellenálló anyaggal, amely bizonyos rovarirtó szereknek is ellenáll.
Nagyon kártékonyak
Szinte bármit megesznek, megrongálnak, ami az útjukba kerül, az állati, növényi anyagtól át, egészen a papírig, textíliáig. Célszerű megvédenünk az élelmiszereinket, mert számos betegség hordozói lehetnek, mint például asztma, allergia is. Tanulmányok készültek arról, hogy a csótányok a szalmonella fertőzést, lépfenét és tuberkulózist is képesek terjeszteni, ezeket pedig mind átadják az embernek.
Hogyan akadályozzuk meg a jelenlétüket?
A konyhát mindig tartsuk higiénikusan, tisztán. Fertőtlenítsük le nagyon jól, ne adjunk lehetőséget a kosz megtelepedésének. Különösképpen figyeljünk a csempék közti lerakódások, a kályha, csaptelepek, a falakon levő repedések, padló tisztántartására. Az ételeket mindig fedjük le, ha végeztünk az evéssel, ne hagyjuk a szabadban, hiszen, amint vége az életnek a konyhában és csend lesz, a csótányok előmerészkednek a repedésekből.
Leghatékonyabb a rovarölő
Nagyjából egyetlen módon lehet védekezni ellenük: használjunk direkt csótányok számára összeállított rovarölőket. Többször alkalmazzuk, hogy a friss lárvákat is el tudjuk pusztítani. Ha nagyon terjedni kezd a probléma, hívjunk ki megfelelő szakembereket.