A jelentős béta-karotin (120 mg), kálium (230 mg), a szerény mennyiségű nátrium (2 mg) és a kevés kalória tartalom (13/100 g) miatt, a sütőtök segít megelőzni a szívbetegségek, a rák és a mentális diszfunkciók kialakulását.
A sütőtök nagyon magas béta-karotin tartalommal rendelkezik, mely anyag gondoskodik az idegrendszer és a bőr egészségéről. A sütőtök második fontos „összetevője” a kálium. Ez az ásványi anyag energiával tölt fel, és kontroll alatt tartja a vérnyomást. Ezenkívül a magas rosttartalom biztosítja az emésztés megfelelő működését, és megakadályozza a szív- és érrendszeri betegségek, az aszténia és a rák kialakulását.
De nemcsak a sütőtök, hanem a magja is nagyon hasznos a szervezet számára. Magnéziumtartalma elősegíti a csontok és a fogak megfelelő összetételét, ellazítja a vérereket, és biztosítja az optimális bélműködést. A magnézium ugyanakkor csökkenti a vérnyomást, és fogyasztása nagyon hasznos a szívinfarktus, valamint a stroke megelőzésében.
Az egészséges zsírokban, antioxidánsokban és rostokban gazdag tökmag jót tesz a szívnek és a májnak. Valódi természetes gyógymód, hiszen ezek a magok segítenek a bélférgek kiküszöbölésében, gyógyíthatják a prosztatát, de fogyasztása a gyermekek számára is ajánlott, mert nem befolyásolja a növekedésben levő szervezetet és nem mérgező.
Használható salátákhoz, hideg mártásokhoz vagy levesekbe, mivel nagyon jó E-vitamin-forrás, erős antioxidáns, amely a védelmet nyújt a szabad gyökök ellen és elősegíti a bőr épségének fenntartását.
Fogyaszthatjuk nyersen
A magokban lévő egészséges zsírok megőrzése érdekében ezeket ajánlott nyersen fogyasztani – javasolják az orvosok. Ha úgy döntünk, hogy a tökmagot ömlesztve vásároljuk, győződjünk meg arról, hogy azok frissek, nem penészesek vagy nincs dohos, avas szaguk, amely a gombás mikotoxinok jelenlétét jelezheti.
„Az organikus tökmagokat részesítsük inkább előnyben, mert ezek nincsenek tele növényvédő vagy más káros vegyszerekkel. Ha inkább a sült magokat fogyasztanánk, akkor saját magunk pörköljük meg, hogy ezáltal szabályozhassuk a sütési hőmérsékletet. A nyers tökmagokat is meg lehet pirítani, alacsony hőfokon (legfeljebb 75 Celsius fok), természetes sóval meghintve és kb. 15-20 percig a sütőben hagyva.” – mondja Daniela Stan, háziorvos.
A tökmag tartalmaz niacint, pantoténsavat, B-6-vitamin, de olyan nélkülözhetetlen ásványi anyagokat is, mint például a réz, a mangán, a kálium, a kalcium, a vas, a magnézium, a cink és a szelén.
A tökmag fogyasztásának öt előnye!
Szabályozza az inzulin mennyiségét
A tökmag gazdag cinkforrás, ezért fontos az immunitás, a sejtnövekedés és az osztódás, az alvás, a hangulat, az íz és szag érzet, a szem és a bőr egészsége szempontjából, ugyanakkor szabályozza az inzulint és a szexuális funkciókat a férfiak esetében. A tökmag segítve az inzulinszabályozást, megelőzi a cukorbetegség szövődményeit az oxidatív stressz csökkentésével.
Segíti a jó koleszterinszínt növekedését
A tökmagolaj természetes fitoösztrogénekben gazdag, ami a jó „HDL” koleszterin jelentős növekedéséhez vezet, ugyanakkor elviselhetőbbé teszi a vérnyomás csökkenésével, hőhullámokkal, fejfájással, ízületi fájdalmakkal és egyéb tünetekkel járó menopauzát a nők esetében.
Pihentető alvást eredményez
A tökmag gazdag triptofán forrás, mely aminosav szerotoninná alakul át, az pedig melatoninná azaz „alvási hormonná” válik. A triptofánt a szervezet nem tudja előállítani, ezért táplálékkal kell bejuttatnunk a szervezetbe. A tökmag fogyasztása néhány órával a lefekvés előtt, egy kis adag szénhidráttal együtt előnyös lehet a nyugodt éjszakai alvás érdekében.
Bélférgek elleni kezelés alapja
A tökmag csökkenti a vesekő, az ízületi gyulladás kockázatát, és bélférgek okozta panaszok kezelésére is használják. Olyan anyagokat tartalmaz, amelyek segítik a vesét és a hólyagot a víz eltávolításában, ezért hatása hasznos lehet hólyaggyulladás, vesefertőzések vagy jóindulatú prosztata hiperplázia által okozott vizeletretenció kezelésében.
Védelmet nyújt a rák ellen
A béta-karotinban gazdag gyümölcsök és zöldségek fogyasztását számos tanulmányban összefüggésbe hozták a rákos megbetegedések alacsony kockázatával, és ugyanez a hatás észlelhető a tökmagok esetében is. További béta-karotinban gazdag élelmiszerforrások az: édesburgonya, sárgarépa, zöld leveles zöldségek, dinnye, paprika, szárított barack, valamint főtt borsó és brokkoli stb.