Az ázsiai és a közel-keleti országokban igen közkedveltek a fűszeres ételek. De igazából mennyi ideig tartható el egy-egy fűszer, mi történik, ha a szavatossági idő lejárta után fogyasztjuk?
Amellett, hogy különleges ízt adnak az ételnek, köztudott, hogy bizonyos fűszerek segíthetnek megszabadulni a felesleges kilóktól és méreganyagoktól.
Az eddigi vizsgálatok azt mutatják, hogy például a csípős paprika akár 20%-kal is felgyorsítja az égést a szervezetben. A csípős paprika a termogén élelmiszerek kategóriájába tartozik, fogyasztása a zsírokat hasznos energiává alakítja és javítja az emésztést.
Egyes fűszerek megakadályozzák a degeneratív betegségek kialakulásának esélyét.
Az Ázsiában és Indiában közkedvelt gyömbért közel 5000 éve használják. Jellegzetes íze miatt kiváló süteményekhez, kekszekhez és egyéb desszertekhez. A gyömbér egy erős antioxidáns, amely segít ellazítani az ereket és serkenti a vérkeringést.
A fahéj is nagyra becsült fűszer. Kutatások szerint kiderült, hogy a magas fruktóztartalmú étrendet fogyasztóknál is megakadályozza az inzulinrezisztenciát. Ráadásul napi egy teáskanál fahéj 30%-kal csökkenti a metabolikus szindróma kialakulásához vezető kockázati tényezőket. Csökkenti a glükóz-, triglicerid- és rossz koleszterinszintet, még a 2-es típusú cukorbetegeknél is.
A fűszereknek azonban van egy bizonyos eltarthatósági ideje. A szakemberek szerint legfeljebb hat és tizenkét hónapig használható fel egy fűszer anélkül, hogy elveszítené tulajdonságait.
Bár nem romlanak meg, mint más alapélelmiszer, de elvesztik ízüket és tulajdonságaikat.
A fűszerek tartósságának fontos szempontja a tárolás mód. Ha üvegedényben, szorosan lezárva, száraz és hűvös helyen tároljuk, akkor hosszabb ideig megőrzik tulajdonságaikat. Az optimális felhasználási idő attól a pillanattól kezdődik, amikor felnyitják a tartályt, amelyben tárolták őket.