Aleksandra Nikolaevna Strelnikova énektanárként dolgozik, de újabban arról ismert, hogy kidolgozott egy olyan légzési gyakorlati módszert, amely akár életmentő is lehet.
Aleksandra sokáig küzdött szív- és asztmás panaszokkal, egy súlyos roham következtében pedig a hangját is teljesen elveszítette. Azonban a nő, édesanyja segítségével egy olyan egyedi módszert fejlesztett ki, ami végül visszaadta hangját. Azóta ezeket a légzési gyakorlatokat Strelnikova-módszernek nevezik.
1. Tenyér gyakorlat
Állva, vagy ülve is elvégezhető ez a gyakorlat. Könyökünknél hajlítsuk be a karunkat, alkarunk függőlegesen álljon, majd nyissuk ki tenyerünket, ezután szorítsuk ökölbe, és lélegezzünk mélyeket. 8 ilyen gyakorlat után tartsunk szünetet. Naponta 20 alkalommal ismételjük meg a módszert.
2. Tenyér “rázás”
Ezt is állva, vagy ülve végezhetjük. Ahogyan az alábbi videóban is láthatjuk, úgy kell tenni, mint mikor lerázzuk a vizet a kezünkről. Ökölből kell indulni és mikor kiegyenesedett a karunk, akkor tárjuk szét a tenyerünket. És persze közbe lélegezzünk mélyeket. Egy gyakorlat 8 mozdulatból áll. Naponta összesen 8 alkalommal kell elvégezni a gyakorlatot.
3. Pumpa
Álló testhelyzetből hajoljunk le, majd enyhén egyenesedjünk ki. A ritmusos mozgásnak köszönhetően úgy néz ki a gyakorlat, mint nyomnánk a pumpát. A légzésről most se feledkezzünk meg, a levegőt vegyük az orrunkon, majd fújjuk ki a szánkon. Egy gyakorlat 8 mozdulatból áll, egy nap 8-szor kell elvégezni a módszert.
4. Karátölelés
Úgy kell tenni, mintha megölelnénk magunkat. Ritmusosan szorítsuk magunkhoz karjainkat, közben lélegezzünk mélyeket. Egy gyakorlat 32 mozdulatból áll.
5. Pumpa és karátölelés
Ez a technika az előbbi két módszer ötvözete. Tehát hajoljunk le, majd utána öleljük át karjainkkal magunkat. Itt is fontos a légzés.
6. Macska-módszer
Álljunk terpeszállásba, majd törzsüket jobbra és balra elmozdítva, ritmusosan jobbra és balra mozogjunk, közbe a tenyerünket ki-be nyitogassuk, mint mikor a macska kiereszti, majd visszahúzza a karmait.
Ezek a gyakorlatok jót tesznek a tüdőműködésnek, megelőzve, illetve enyhítve a légzési, keringési, asztmás panaszokat.