Kevésbé boldogok azok az emberek, akik hisznek a pokol létezésében – derül ki egy nemrégiben napvilágot látott, pszichológusok és szociológusok által írt tanulmányból. Az eddigi kutatások arra világítottak rá, hogy azok a társadalmak, amelyek tagjai hisznek a halál utáni büntetésben vagy jutalomban, boldogtalanabbak, kevesebb kihágást követnek el, és a gazdasági fejlődés is hangsúlyosabb.
Az éremnek azonban van egy másik oldala is: ami a társadalom szintjén igaz, az egyén szintjén már nem érvényes, hisz az Oregon Egyetem kutatása kimutatta, azok az egyének, akik hisznek a pokolban, kevésbé boldogok és nem elégedettek az életükkel.
Sok ember hisz a mennyország és a pokol létezésében, de az amerikai kutatók vizsgálata csak azokra irányult, akik ezek közül csak az egyikben hisznek. A kutatásban szereplők nagy többsége a pokol létezésében hitt csak, a mennyországéban nem.
A szakemberek 63 országból származó adatokat vizsgáltak, és a következő megállapításra jutottak: minél inkább nagyobb a mennyországba vetett hit a pokol létezésében való hitnél egy országban, annál boldogabbak és elégedettebbek az adott ország lakói. Az egyéni válaszok esetében is hasonló eredmények születtek. A mennyországban hívő emberek elégedettebbek voltak az életükkel, mint azok, akik a pokolban is, vagy csak a pokolban hittek.
A kutatás ugyanakkor nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a boldogtalan emberek inkább a pokolban hisznek, és nem a pokolban való hit miatt boldogtalanok. Ennek kiderítésére egy másik kutatást is elvégeztek az Amazon Mechanical Turk nevű állásközvetítő oldalán. Ebből kiderült, hogy a mennyországban való hit önmagában nem teszi boldogabbá az embereket